MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sokaktaki Hasta Dostlarımız İçin Ne Yapabiliriz?

26.07.2019 15:52:41

Bilindiği gibi sokaklarda yardımımıza ihtiyacı olan dostlarımız sayısı pek az değil. Dostlarımız bize dertlerini anlatamıyorlar bu yüzden onların derdini anlamaya çalışmalı ve elimizden geldiğince onlara yardım etmeliyiz. Eğer yolda hasta bir kedi görürseniz lütfen onu es geçmeyin. Özellikle de gözü hasta olan kedilerin görme yetisini kaybetme riskleri yüksektir. Bu yüzden onlara küçük yardımlar yaparak sağlıklarına kavuşmalarını sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki seçeneklerden birini uygulayıp onun daha iyi bir yaşama sahip olmasını sağlayabilirsiniz. 

1. Bir Veterinere Danışın ve Düzenli İlaç Verin  

Sokaktaki dostlarımız çoğu grip hastalığına sahiptir. Maalesef bu hastalığı tek başlarına atlatmaları pek mümkün değildir. Bu yüzden bir veterinere danışmanız ve antibiyotik almanız kediyi kolayca iyileştirecektir. Antibiyotiği yemeklerin içine ekleyerek kediye kolayca verebilirsiniz. Gözü hasta olan kedilere de göz damlasını her gün yeterli dozda vererek kediyi tedavi edebilirsiniz.  Bu tedavi sayesinde kedi görme yetisini kaybetmeden daha iyi bir şekilde hayatına devam edecektir. 

2. Mümkünse Kediyi Evinizde Misafir Edin 

Bilindiği üzere sokaklar soğuk ve hijyenik şartlara uygun değildir. Normal kedilerin sokakta yaşamı zorken hasta kedilerin daha da zordur. Bakteriler yüzünden kedilerin hastalıkları daha da ağırlaşır. Bu yüzden hasta kedileri eğer imkanınız varsa evinizde birkaç gün misafir etmeniz onların iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Evde sıcak ortamda ve iyi besinler ile kediyi iyi şartlarda iyileştirmek sizin elinizde. Evde onun İçin özel bir bölüm ayarlayarak da daha iyi hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

3. Besinlere Dikkat Edin 

Hastalık döneminde insanlarda olduğu gibi kedilerin de mideleri oldukça hassas olmaktadır. Bu yüzden verdiğiniz besinlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu besinler kedinin bağışıklık sistemini zayıflatabilmektedir. İlk olarak hazır salam, sosis gibi işlenmiş emülsifiye etleri tercih etmemelisiniz. Kediler her ne kadar sevse de bu besinler bakteri içermektedir. Ayrıca çiğ yumurta ve sütte de zararlı bakteriler bulunmaktadır. Süt kedilere verilen en yaygın besindir fakat kediler için oldukça zararlı ve sindirim sistemini alt üst etmektedir. Kediler sütü sindiremezler. En azından laktozsuz süt tercih ederek sindirimlerini kolaylaştırabilirsiniz. Bu yüzden pişmiş et ve vitaminli mamalar tercih etmelisiniz. 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar