MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hayvanlar Hakkında Bilmediğiniz Gizli Gerçekler

26.07.2019 13:13:54

Hayvanlar aleminin sihirli dünyasında pek çok gizli kalmış tuhaf gerçekler bulunmaktadır. Hem insanların en yegane dostları olan evcil hayvanlar hem de doğanın bir parçası olan vahşi hayvanların hiç bilinmeyen garip özellikleri vardır.

Evcil Hayvanlar

Evcil hayvanlar denildiğinde akla ilk gelenler kuşkusuz kedi ve köpeklerdir. İnsanların en eğlenceli dostlarından olan kedilerin beyin yapıları insanlarınkine çok benzer. İnsan beyninin duygu üreten bölümü ile kedininki aynıdır. Bununla birlikte profesyonel bir koşucu kadar kızlı koşabilen kediler laktoz hassasiyetleri olduğundan sütü de tam olarak sindiremezler. Bir diğer evcil hayvan olan köpekler ise doğduklarında kör ve sağırladır.

Zamanla gelişimini tamamlayan köpekler iki yaşındaki bir çocuğun zekasına ulaşırlar. Sadık birer dost olan köpekler insanların kokularına göre ruh hallerini de belirleyebilirler. Bu sayede korktuğunuzu, gergin olduğunuzu ya da hasta olup olmadığınızı salgıladığınız kokular sayesinde kolayca anlayabilirler. Evlerin davetsiz misafirleri olan fareler ise oldukça zeki ve kavrama yeteneği güçlü canlılardır. Çok iyi yüzerler, kemik yapıları sayesinde çok küçük alanlara rahatça girip çıkarlar ve çok iyi tırmanırlar. Fareler hakkında bilinmeyen bir diğer gerçek de çok aç kaldıklarında kendi kendilerini yiyebilme özellikleridir.

Vahşi Hayvanlar

Evlerde beslenilen evcil hayvanların dışında doğada yaşamını sürdüren vahşi hayvanların da gizli kalan birçok yönleri vardır. Dünyadaki en iri kuş türü olan devekuşları diğer kuşlar gibi uçamaz fakat bir at kadar hızlı koşabilirler. Çöl koşullarında yaşadığından dolayı su içme ihtiyacı da hissetmeyen bu hayvanların kum fırtınalarından korunmaları için iki göz kapakları bulunmaktadır. Yırtıcı hayvanların en hızlısı olarak bilinen çitalar birbirleri ile iletişim kurmak için aslanlar ve kaplanlar gibi kükremezler. Tüm vücutları siyah lekeler ile kaplı olan bu hayvanların hepsi benzersizdir çünkü her birinin siyah lekeleri birbirinden farklı ve karakteristiktir.

Gözlerinin büyüklüğü ile dikkat çeken baykuşlar kaktüslerin içinde yaşayabilmektedir. Tüylerindeki özel oluşum sayesinde muhteşem sessizlikte bir uçuş yapabilir ve avlarını kolaylıkla avlayabilirler. Yırtıcı kuşlardan olan baykuşlar aslında genelde birbirlerini avlamaktadır. Pek çok insanın korktuğu bir hayvan olan yılanlar ise bilinenin aksine dilleri ile koku almazlar. Göz kapağı olmayan yılanların zehirli olup olmadığı da kolayca anlaşılabilir. Zehirli olanlarının boyun kısımları üçgenken zehirsiz yılanları boyun kısımları düzdür. Hayvanların büyülü dünyasında henüz keşfedilemeyen pek çok tuhaf gerçek hala gizemini korumaktadır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar