MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

26.07.2019 12:52:55

Siyam Kedisi Tarihçesi

Siyam Kedileri, yıllar önce, Güneydoğu Asya olarakta bilinen Tayland'da kutsal tapınaklarda beslenirlerdi. Bu bölgeden tüm dünyaya yayılan Siyam Kedileri, Tayland kökenli kedi cinsidir. Tayland'ın anadili olan Tayca'da ismi, Wichien Maat'tır. Siyam kedisinin batıya gelişi ise 19. yüzyılın sonlarına doğru oldu. İlk olarak, İngiltere'nin başkenti Londra'da gerçekleşen Crystal Palace Cat Show kapsamında tanıtıldı. Bu yıllardan sonra isminden oldukça söz ettiren bu ırkın Amerika'ya gelişi ise 1878 yılına dayanıyor. Siyam kedisi, o dönemin Tayland büyükelçisi aracılığıyla ABD başkanına hediye edildi.

 

Siyam Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Kulakları, patileri, arka ayakları ve kuyrukları renkli noktaları olan açık renkli bir kürke sahiptirler bu kürkler genelde kül rengi, açık veya koyu kahverengi tonundadır.  Her siyam kedisi, beslenme alışkanlıklarına göre 15 kilograma kadar ağırlaşabilir.

BAKIMI

Bu kedileri haftada birkaç kez olacak şekilde taramanız yeterlidir. Sonbahar ve ilkbahar aylarında tüy dökümünde artış görülebileceği için bu kedileri her gün düzenli olarak taramak gerekebilir. Siyam kedilerini kaliteli kuru mamalar ile besleyerek; onun sizinle daha uzun yıllar boyunca yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Gece görüşlerinin azalmasından dolayı, bu kedilerin, özellikle yoğun trafikte bir bölgede yaşıyorsanız, geceleri kaza geçirmeleri daha olasıdır. Siyam kedinizi karanlıkta kendi güvenliği için içeride tutmanız daha güvenli olacaktır.

KARAKTER ÖZELLİKLERİ

Siyam kedileri çok akıllı bir kedilerdir, genel olarak insan odaklıdır ve dost canlısıdır. Genel olarak konuşan kedi diye anılmaktadırlar, bunun nedeni ise çok farklı bir tonda homurdanmaları ve miyavlamalarıdır. Daha önce Siyam kedisinin miyavlamasını duymayan insanlar bu kedilerin konuştuklarını zannedebilirler. Eğer evinizde bir çocuğunuz varsa bu kediler çocuklara karşı çok hoşgörülü davranırlar. Oldukça cana yakınlardır ve sevilmeyi çok severler.

Siyamlar için de oyun zamanı bir zorunluluktur, bu yüzden bu kedigillerden birini evinize getirmeyi planlıyorsanız zaman geçirebilecekleri oyuncakları stoklayın. Bu, kedinizin sağlıklı kalmasını sağlar ve birlikte zaman geçirerek bağınızı güçlendirir.

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar