Sokak Köpekleri Ne Yer?

6.08.2019 16:24:46

Sokaktaki sevimli dostlarımız köpekler sokakta her zaman yemek bulamazlar. Köpekler sanılanın aksine her şeyi yemezler. Ayrıca biz de onların sağlığı için verdiğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Onlar için zengin içerikli ve vitamin deposu besinler tercih etmemizde fayda var. Bakalım o besinler neymiş? Sokak köpekleri ne yer? yazımızda köpeklerin yiyebileceği besinlere bir göz atalım. 

  

Et ve Et Suyundan Yapılmış Yemeklere Bayılırlar 

Köpekler et ve et suyunda yapılmış yemekleri çok severler. Çöplükten buldukları bu tür yemekleri kokusundan bulup yerler. Siz de et suyuna küçük ekmekler atarak onlar için sağlıklı bir öğün oluşturabilirsiniz. Ayrıca hazır işlenmiş salam, sosis gibi besinlere de bayılırlar. Fakat bu tür emilsüfiye ürünler lezzetli olsa da köpek sağlığı için oldukça zararlıdır. Bu işlenmişse bakteri içeren emülsifiye ürünler yerine kasaptan tavuk göğsü ve ciğer gibi hem uygun fiyatlı hem de sağlıklı besinler tercih edebilirsiniz. Ama sakın etleri çiğ olarak vermeyin. Çiğ et bakteri içerdiği için köpeklerde başta parazit, iltihaplanma ve kist hastalığı olmak üzere birçok hastalık görünebillmektedir. Ve bu hastalıklar köpeği ölüne kadar götürebilmektedir. Etleri pişirerek vermeniz çok önemlidir. 

Kuru ve Yaş Mamalar

Sokak köpekleri kuru ve yaş mamaları çok severler. Özellikle de içinde kuzu eti bulunan yaş mamaları çok sevmektedirler. Yaş mamaların içindeki sağlıklı yağlar da köpeğin gelişimi için önemlidir. Köpekler tüm kuru mama çeşitlerini yemektedirler. 

Süt Ürünleri

Köpekler de kediler gibi süt ürünlerini kolaylıkla tüketirler. Süt, yoğurt, ayran gibi besinleri tüketmeyi çok severler. Sütten yapılmış her türlü besini kolaylıkla yerler. Köpekler kedilerin aksine sütü sindirebilirler. Sokak köpeklerine süt, peynir gibi besinler verebilirsiniz. Evinizde kalan sütlü çorba ve tatlıları sokak köpeklerine dağıtabilirsiniz. 

Ton Balığı 

Sokak köpekleri balıkları çok sevmeselerde ton balığına bayılırlar. Ton balığı konserveleri oldukça pratik ve ulaşılabilir oldukları için sokaktaki dostlarımıza kolayca verebilirsiniz. Zengin protein ve yağ içeriği ile sokaktaki dostlarınıza zahmetsiz ve kolay bir şekilde ziyafet çektirebilirsiniz. Köpeğe 80 gramlık bir kutu ton balığını bir öğün olarak verebilirsiniz. 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar