MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sokak Kedilerini Nasıl Ekonomik ve Sağlıklı Besleyebiliriz?

6.09.2021 10:27:19

Son yıllarda hayvan severlerin sayısı oldukça artmıştır. Gün geçtikçe insanlar sadece kendini değil sokaktaki dostlarını da düşünmeye başladı.  Ekonomik durumu güçlü olan insanlar kaliteli mamalar ile bu durumda rol oynarken, bazı ev sahipleri de evinden artan yemekleri ile onlara yardımcı olmaya çalışıyor.

Peki ya onları nasıl ekonomik ve sağlıklı besleyebiliriz?

Haşlanmış Yumurta

İnsanlar gibi kedilere de faydalı olan yumurtanın haşlanmışını sokaktaki dostlarımıza verebiliriz. Severek tüketecekleri yumurtanın hem sarısını hem beyazını afiyet ile yiyeceklerinden şüpheniz olmasın. Protein kaynağı olarak zengin olan bu besin kaynağı ile hem sağlıklı hem de tok bir gün geçireceklerdir.

Süt Ürünleri

Önceki yazılarımızda ne kadar afiyetle sevseler de sütün onlara iyi gelmediğinden bahsetmiştik. Evet, bu durum hala geçerli ancak sadece laktozlu sütler için geçerli bir durum. Laktozu sindiremediklerinden dolayı süt verilmemesi gerekiyor. Bu durum onlarda ishal gibi sindirim sorunlarına yol açıyor. Ancak laktozsuz sütler kesinlikle tavsiye edilebilir. Bunun yanında azda olsa peynir veya yoğurt gibi süt ürünleri de tercih edilebilir.

Haşlanmış Sebze & Meyve Çeşitleri

Kediler her ne kadar et ve tavuk ürünlerine bayılsa da bazı sebzeleri tüketebiliyorlar. Çoğu mamada da bu sebzeler yer alıyor. Vitamin ve mineralleri alabilmeleri için bu sebzeler gerekiyor. Ama tabi ki fazla abartıya kaçmamak gerekiyor. Her şeyin fazlası zarar diyelim :)

Çoğu tercih edilen sebzeler havuç, kabak, ıspanak, yeşil fasulye ve karnıbahardır. Ancak tabi ki bu sebzelerin haşlanmış olması tercih edilmektedir.

Ayrıca muz, kavun ve yaban mersini onlar için yararlı ve sevebilecekleri meyvelerdir.

Haşlanmış Et Türleri

Biliyorsunuz ki neredeyse tüm canlıların en sevdiği şey et ve türleridir. Kediler ise hemen hemen tüm türlerini seviyor. Genellikle balık, tavuk ve et tercih ederler. Bu sebeple sokaktaki dostlarımıza et vermeyi tercih edebilirsiniz. Ancak bunları yaparken dikkat etmemiz gerekenler var. Örneğin baharatlı, bol yağda kızartılmış bir et ürünü vermek onlara iyi gelmeyebilir. Bu sebeple en doğrusu sadece suyun içinde haşlanmış et vermek olacaktır.

Peki çiğ et verebilir miyiz?

Çiğ et vermek onlar için zararlı olabilir. Çiğ veya pişmiş eti afiyetle yeseler bile bir zamandan sonra iç parazit oluşturabilir. Kemikli etleri de vermek zarara yol açabilir. Sindirim sistemlerini zedeleyebilir. Bu sebeplerden dolayı dikkat edip ehemmiyet göstermemiz şarttır.

Ekonomik ve Sağlıklı Kedi Mamaları

Ekonomik durumunuza göre en ucuzundan en pahalasına yüzlerce çeşit mama bulabilirsiniz. Bu mamaları en yakın pet ürünleri satan yerlerden veyahut internetten uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ayrıca bu konuda başlattığımız MAMA KUMBARASI kampanyamızdan mama bağışında bulunabilir tüm Türkiye’ye yayabilirsiniz. Mama Kumbarasına web sitemizden ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar