MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sokak Hayvanları Nasıl Doğru Beslenir?

9.09.2022 12:58:20

Çoğu insan ‘onlar zaten sokağa alışkın’ diyerek sokak hayvanlarını daha mikroplara ve hastalıklara yönlendiriyorlar. Evinizdeki evcil hayvanınızın titizliğe ve itinaya nasıl ihtiyacı varsa, sokak hayvanlarının da var. Onlar da bir can taşıyor ve bize muhtaçlar. Yeri geldiğinde onlar sizi korur, yeri geldiğinde biz. Gelin, bakalım neleri yanlış yapıyoruz.

Sokak Hayvanlarına Artık Yiyecekler Vermeyin

Evde günlerce yenilmediği için bekletilen, son kullanma tarihi dolduğu için sokağa atılan ve bunun gibi birçok yemekler nasıl size zarar veriyorsa, aynı şekilde hayvanların da bünyesine zarar veriyor. Fazla yağlı, tuzlu, salçalı vs. yemekler bünyelerine büyük ölçüde zarar verir. Onlara uygun olan kendi mamalarıdır. Veya normal aşırıya kaçmamış baharatsız yemekler de uygun ve mantıklı olabilir.

Yere Yemek Dökmeyin

Her yerde görüldüğü gibi yerler mamalar veya yemekler ile dolu. Cam kırıkları, mikroplar, zararlı birçok canlı şeyler mamalara ve yemeklere karışıyor. Siz yardım ettiğinizi düşünürken onlar bu sebepten dolayı günlerce veterinere gidemeksizin sokakta kıvranıyorlar. Kaliteli bir kap olması gerekmez. Herhangi içi temiz bir kap makuldür.

Korkarak Yaklaşmayın

Çoğu kişi onları beslemek isterken içindeki korku hissi ile yaklaşır. Hareketleri şüpheli olur. Ve bunu yaptığında ise karşısındaki hayvan tehdit olarak görüp kendisini koruma amaçlı size saldırabilir. Bu gibi durumlarda ne kadar korksanızda onların başını bir kere okşamayı deneyin. Emin olun sizi ne uzun süre unutacak ne de başka zaman gördüğünde saldırmaya geçecektir. Sevgi ve sadâkat onlar için her zaman ön plandadır.

Evcil Hayvanınızı Eğitirken Ona Zarar Vermeyin

Çoğu kişi şiddetle eğitim vermeye çalışıyor. Şiddet ile eğitim verilebiliyor fakat köpeğinizi eğitmiş olmuyorsunuz. O artık sizi, onun gözünde güvenilmez ve kim olduğunu bilmediği biri olarak görmeye başlar. Ona yaklaştığınız an kendini korumaya geçer, başka hayvanlardan da korkmaya başlar. Psikolojisi etkilenir ve üzüntüden hasta bile olabilir. Başını okşayıp, ödüllü mama eğitimi verseniz dahi size sonsuza dek sadık biri olacaktır. Onlar sadece hayvan değil, birer dostturlar.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar