MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Ayrılık Kaygısının Çözümleri Nelerdir?

10.09.2022 17:20:10

Minik patili dostlarımızın ayrılık kaygısı belirtileri belirgin şekilde görülmektedir. Ev içerisinde uzun vakit geçirmiyorsanız köpek dostunuzu yalnız bırakıyorsanız bazı işaretleri takip ederek köpek dostunuzda bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Özellikle köpek dostlarımız siz evde yok iken ev içerisindeki eşyalara zarar veriyor ve evi dağıtıyor ise ayrılık kaygısı belirtileri yaşıyor olabilir. Bu belirti basit gibi görünse de ciddi göstergelere bakmanız gerekmektedir. Köpek dostlarımız yalnızken sürekli olarak sesli uluyor ise ve havlama gibi tepkiler veriyorsa ayrılık kaygısını yaşıyor demektir. Ev içerisinde dışkılıyor ya da sizler eve döndüğünüzde aşırı saldırgan tepkiler de gösteriyorsa bu artık ayrılık kaygasının son belirtilerinden birisi olabilir.

Onlarla Yeterince Zaman Geçirin

Psikolojik olarak ayrılık kaygısına her köpek dostumuzda rastlanmaz. Bunun ana sebebi tam olarak bilinmemektedir ancak köpeklerin yetiştirilme durumu, almış olduğu eğitim, sosyalliği, geçmiş hayatındaki travmaları ve cinsi bu durumu son derece etkileyen faktörlerdendir. Ayrılık kaygısı köpek dostlarımızda sıkça görülen bir durumdur. Asıl olarak az önce de belirttiğimiz gibi uzun süre sahibinden uzak kalan köpek dostlarımız üzerinde gerçekleşebilir. Onlarla yeterince zaman geçirmeniz gerçekten büyük bir çözüm olacaktır. Onlarla her zaman oyunlar oynayabilirsiniz.

Köpeklerde Ayrılık Kaygısı Belirtileri Nelerdir?

Köpek dostlarımızın ayrılık kaygısı yaşadığı ile ilgili belirtiler oldukça açıktır. Ev içerisinde uzun zaman kalamıyor iseniz ve köpek dostlarımızı yalnız bırakıyorsanız bazı işaretleri de hızlıca takip ederek bu durumdan mustarip olup olmadığınızı tespit etmeniz mümkündür. Eğer köpek dostlarımız siz evde yok iken ev içerisindeki eşyalara zarar veriyor ya da ev içerisindeki eşyaları örneğin bir yastığı yere bırakıp evi dağıtıyorsa bu bir belirti olabilir. Bunlar elbette daha basit belirtilerdir. Köpek dostumuzun ev içerisinde canı da sıkılmış olabilir. Bu durumda daha ciddi konulara bakmak gerekiyor. Bu durumlardan bazıları ise köpek dostlarımızın yalnızken sürekli havlama ya da uluma gibi tepkiler verme durumudur. Bu kaygıdaki daha önemli bir göstergelerden bir tanesidir.

Köpeklerde Ayrılık Kaygısının Çözümü

Köpek dostlarımızın ayrılık kaygısı olduğunu düşünüyorsanız öncelikle derhal veteriner hekime başvurmalısıız. Bunun yanında ayrılık anksiyetesini en aza indirmek adına köpek oyuncakları edinerek onlar yalnızken meşgul olmasını da sağlamanız mümkündür. Bu oyuncaklar ile birlikte oynamanız siz evde değilken de o oyuncaklara onu yöneltmeniz doğru bir çözüm olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar