MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İrlanda Terrier Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

8.09.2022 13:04:08

Bu köpek dostlarımız en eski terrier cinsi olması ile ünlüdür. 1700'lü yıllara ait resim tablolarında ve aile portrelerinde asil duruşları ile çizimlerini görmeniz mümkündür. Geçmişleri oldukça eskidir 2 bin yıl öncesine dayanır. İrlanda Terrier cinsi köpek dostlarımızın boyutları orta boy olarak bilinir. En zeki avcı köpek olarak bilinir. Sert yapısında dolayı kemirgenlere savunma amacı ile kullanıldı. Özellikle su sıçanı ve su samuru avında dahi kullanılmıştır. İrlanda Terrier cinsi köpek dostlarımız vurulan avı geri getirme ve savaş alanında mesajları iletme özelliği ile iyi bir tutum sergilemiş köpek dostlarımızdandır. Bunun ynaında göstermiş olduğu cesareti ve kendilerine olan öz güveni sayesinde günümüzde aile dostu ve bekçilik görevlerini en iyi şekilde yerine getirmektedir.

İrlanda Terrier Cinsi Köpek Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Birçok terrier ırkı ile benzer olan İrlanda Terrier cinsi köpek dostlarımız kendi cinsleri arasında en çok ince tüylü olan Tilki Terrier'larına benzer. Ayrıca diğerlerine oranla da çok daha büyüktür diyebilmemiz mümkündür. Yumuşak ve altınımsı kahverengi tüylere sahip olması ile tanınır. Bunun yanında kızıl renkte, koyu sarı ve açık sarı renklerinde de olabilir. Kulak tüyleri vücuduna oranla daha kısa ve koyu bir renge sahiptir. İrlanda Terrier cinsi köpek dostlarımızın kulakları dışa doğru kıvrık ve sarkıktır. Yetişkin bir İrlanda Terrier cinsi köpek dostumuz ortalama 12 kilogram civarında gelebilirken 45 santimetre uzunluğunda olabilir. Erkek ile dişi arasında önemli ölçüde bir fark yoktur. İrlanda Terrier cinsi köpek dostlarımız düz ve çenesinde gür sakalları vardır. Gözleri küçüktür. Aynı oranda gür kaşlara sahiptir. Burunları ise siyah renktedir.

İrlanda Terrier Cinsi Köpek Karakter Özellikleri Nelerdir?

İrlanda Terrier cinsi köpek dostlarımız eskiden yaşam biçimleri hız ve avcılık ile geçmiştir. Günümüz içerisinde iyi bir aile dostu olarak bilinir. Atılganlığı ve cesareti ile geçen ömürlerinde bağımsız bir ruh yaşamıştır. İnsanlar ile arasının iyi olduğu bilinir ancak diğer köpek dostlarımıza karşı pek sıcak kanlı davranmayabilir. Ayrıca bahçeli bir eviniz var ise kazılmış yerler görmeniz de olası bir durumdur.

İrlanda Terrier Bakımı

İrlanda Terrier cinsi köpek dostlarımızın ortalama ömrü 12 yıl kadardır. Tüyleri kısa ve serttir. Birçok köpek cinsine göre daha az tüy döker. Bu sebeple haftalık fırçalanmaları ve deri sağlığını kontrol altında tutmanız önemlidir. Ayrıca düzenli egzersizlerini yaptırmanız da en önemli konulardan bir tanesidir. Kalitesiz mamalar vermemelisiniz. Düzenli veteriner kontrolü ile daha konforlu bir hayat sürecektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar