Sokak Hayvanları Hakkında Bilinen 5 Yanlış

20.08.2019 15:26:46

Kedi ve köpek dostlarımız, insanlar tarafından evcilleştirilmiş ve insanoğlunun olduğu her yere beraber gelmiş canlılardır. Ancak insanoğlu, sevimli dostlarımızı kendilerine mahkum kılmakla kalmamış üstelik bu hayvanları sokaklara terk etmiştir. Bundan sonra ise insan, sokaklarda dahi bu dostlarımıza tahammül gösteremez olmuştur. 

Hayvanlar hakkında yanlış bilinen bilgiler

"Köpek ve kediler aç kalmaz, Allah onların rızkını verir" mi?

Maalesef öyle değil. "Köpek ve kediler aç kalmaz, Allah onların rızkını verir." düşüncesi oldukça yanlış bir düşünce. Aç kalıyorlar, açlıktan ölüyorlar... En azından onlara artan yemeklerinizi bir poşete koyup evinizin önünde veya konteynır gibi alanların yanlarına, yere koyarsanız hem kolayca ulaşmalarını sağlarsınız hem de çöp kutularında bulunan cam gibi kesicilerin onlara zarar vermesini önlemiş olursunuz.

Bunun dışında ise kefir, yoğurt, haşlanmış yumurta gibi besin ögeleri yüksek yiyecekler onlar için faydalıdır. Ayrıca makarna, pirinç pilavı, bulgur veya haşlanmış et suyuna ekmek doğrayarak hayvan dostlarımızın ulaşacağı yere koymak bugün yapacağınız en büyük iyiliklerden biri olacaktır.

"Ben sokak hayvanlarından korkuyorum."

Aslında o masum canlılar da sizden korkuyor. Hatta sizden daha fazla bile olabilir. Köpek veya kedilere fobiniz olabilir, korkularınıza elbette saygı duyuyoruz ancak siz korkuyorsunuz diye onları beslemekten vazgeçmemelisiniz.

"Salyası akıyor, kuduz olabilir."

Salyası akan bir köpeği görünce oluşan "kuduzdur" algısı yanlıştır. Bazı köpek dostlarımızın genetik olarak salya akması yaygın olabilir. Bazı enfeksiyonlarda da salya akması meydana gelebilir.

Kuduz olan bir köpek tek gezer, davranış bozukluğu gösterir ve saldırganlaşır. Normal yeme-içme gibi davranışlar gözlemlenmez. Kuduz olmasından şüphelendiğiniz bir canlıyı öldüremezsiniz. Kuduz, ihbarı zorunlu bir hastalıktır. Kuduz olmasından şüphelendiğiniz bir köpeği yetkililere bildirmelisiniz.

"Kediler nankördür."

Kedi dostlarımız asla nankör değildir. Her canlının kendi doğasına uygun bir yaşamı var olmakla aslında kediler, yalnız yaşayan soliter canlı değildir.
Kedi dostlarımızda daha çok akraba dişi kedilerden oluşan ancak pek fazla sıkı bağlardan oluşmayan bir koloni görülür. Siz kediyi kendi yaşam alanınıza dahil ettiğinizde de durum aynı şekilde oluşacaktır.

Bir gün beslediğiniz kedi ortadan kaybolursa bu nankörlükten kaynaklı değildir. Kediler, hastalandığında veya yaralandıklarında saklanma eğilimine girer. "Nankör kedi bizi terk etti" düşüncesi tamamen yanlıştır.

"Köpeğe kemik, kediye süt verilmelidir."

Köpeklere tavuk kemiği verilmesi yanlış bir davranıştır. Tavuk kemikleri besleyici değildir. Özellikle pişmişse cam gibi sertleşme görülür. Bu, köpeklerin iç organlarına çeşitli yaralanmalara sebep olabilir. Aynı durum balık kılçığı için de bilinmelidir. Süt ise insanların temin edebileceği en kolay ürün gibi gözükebilirken aslında laktoz enziminden dolayı kedilere süt verilmesi zararlıdır. Kediler laktozu tam olarak sindiremezler. Özellikle yavru kedilerin laktozu sindirmeleri çok zordur. Bunun yerine kefir, tuzsuz peynir veya yoğurt tercih etmelisiniz.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar