Kara Kediler Uğursuzluk Getirir mi?

24.08.2019 14:10:14

Çocukluğumuzdan bu zamana kadar kara kedi dostlarımızın sürekli "uğursuzluk" getirdiği inancı ile büyüdük. Peki bu durumu hiç sorguladınız mı? Bu inancın önce tarihine sonra ise gerçekliğine gelin bakalım...

Kara Kedi Uğursuzluk Getirir Mi?

Kara kedileri sokakta gördüğümüz zaman bu inancı benimsemiş kişilerin "aman saçını çek", "saçımı tut" olarak küçüklüğümüzden beri söylemleri ile büyüdük. Bu batıl inanç, hristiyanlık dininin yükseldiği zamanlarda yayılan bir inanış olarak tarihe geçmiştir. 

Milattan önce 3000'li yıllarda Mısır'da kediler inanılmaz çok sevilirdi. O zamanlar kediler kutsal bir canlı olarak görülürdü. Hatta Mısır'da kedileri ölüm ve hastalıktan korumak için kanunlar bile yapılmıştı. Medeniyetin yayılmış olduğu diğer yerleşim yerlerinde de durum pek farklı değildi. Bazı yörelerde insanın önünden kara kedi geçerse şans getireceğine dahi inanılıyordu. Bunun sebebi ise kediler çok yüksek yerlerden düşünce yara almadan kurtulup, onların "9 canlı" olduğu inancıydı. 

Kara Kedilerin Uğursuzluk Getirdiği İnancı

Kedi dostlarımız, tüylerinin özel yapısı sebebiyle vücudunuzda biriken elektiriği atmanızda önemli rol oynar. Bugün yapılan bu kanıtlanmış araştırma, eski insanlar tarafından da biliniyordu. Kediler bölgede bulunan elektriği toplayan canlılardır. Siyah da diğer renkleri tamamen kolayca emebilir. Bu bilginin, enerji için de geçerli olduğu bilinmektedir. Bu bilgiler ışığında siyah kediler, yıllarca negatif enerji savar olarak bilinirler.

Siyah kedilere olan nefret duygusu, Avrupa'ya hızlı bir şekilde yayılmıştır.

Siyah Kediler Uğursuzluk Getirir mi?

Kara kedi dostlarımızın gece şeytana dönüştüğü gibi inançlar ile bu düşüncenin tüm Avrupa'ya yayılması, insanların, kara kedilere olan nefretini epey artırdı. Evinde kedi besleyen binlerce hayvansever; büyücü veya cadı olduğu sebebiyle kedileri ile beraber yakılarak öldürüldü. 

Bu tip fikirler zaman içerisinde azalmış olsa da kara kedinin uğursuzluk getirdiği inancı, bu yazının yazıldığı tarih (24 Ağustos 2019) itibariyle halen gelmiş bulunuyor. Sonuç olarak, bu düşünceler batıl inançlardır. Kedi dostlarımız masum birer canlıdır. Renginin kara, ak, alaca olması onu uğursuz yapmaz. Bu melekleri "uğursuz" olarak nitelendirmek, siyah rengine karşı olumsuz bir duygu getirir. Hem kara rengi uğursuz saymak hem de hayvanları uğursuz saymak çok yanlıştır. 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar