İlk Kez Kedi Sahipleneceklere Tavsiyeler

18.08.2019 23:29:57

Sokaktaki sahipsiz dostlarımızı çok seviyoruz. Onlara yemek ayırıp veriyoruz fakat hiçbir zaman içimiz rahat olmuyor. Diğer hayvanlar ve vicdansız insanlar kediler için büyük tehlike yaratıyor. Kedilerin kötü sokak şartlarında yaşamasına içimiz el vermiyor. Onları korumak ve daha iyi şartlarda yaşatmak istiyoruz. Bu yüzden sokakta baktığınız dostlarınıza evinizi açmanız onlar için en doğru harekettir. Siz de ilk kez kedi sahiplenmek istiyor ama cesaret edemiyorsanız bu yazımız tam size göre. Evde kedi bakmak sanıldığı kadar zahmetli değil. Sevgiyle yapılan her iş kolay ve basittir zaten. Gelin maddelere bakalım. 

 

Güvenlik Önlemleri Alın 

Yeni sahiplendiğiniz kedi eve hemen uyum sağlayamaz. Ve de kediler karakterleri gereği oldukça meraklı ve avcı gibilerdir. Bu yüzden dışarıdaki kuş ve benzeri canlıları yakalama içgüdüleri vardır. Bu yüzden evden kaçmaması ve kazalara kurban düşmemesi için önlemler almanız çok önemlidir. Evinizdeki pencerelere tel ekletmeniz tüm kazaların önüne geçecektir. 

Her Şeyin Yerini Gösterin 

Kediniz ilk eve geldiğinde ona mama ve su yerlerini göstermelisiniz. Aynı şekilde kumunu da. Kedinin patisini  kuma dokundurun. Kedi iç güdüsel olarak kuma yapacaktır zaten. Yerleri öğrenip alıştığında size hiçbir sorun oluşturmayacaktır. Mama ve su kabını ayrı yerlere koynanızda fayda var. Mamalarını ve kumunu sürekli olarak taze tutun. Yoksa kötü manzaralarla karşılaşabilirsiniz. 

Düzenli Veteriner Kontrolü 

Kedilerin sağlıklı olabilmeleri için düzenli olarak veteriner hekimlere görünmenizde fayda var. Düzenli olarak 6 ayda 1 kez parazit aşısı ve benzeri aşıları yaptırmanız çok önemlidir. Hekimler sizi bilgilendireceklerdir. Bu şekilde dostunuzun sağlık sorunu olmadığından emin olabilirsiniz. 

Satın Alma, Sahiplen! 

Sonuçta bahsettiğimiz kediler birer süs ya da oyuncak değil. Onlar da canlı. Onları bir mal olarak görüp satışı yapanlara destek vermeyin. Sokaklarda ve barınaklarda binlerce yuva arayan ve yardıma muhtaç kediler var. Zaten satışını yapan kişi ve kurumlar kediler satılana kadar gerekli bakımı yapıyorlar. Gerçekten yardıma ihtiyacını olan bir kediyi sahiplenin. Cins kedi isterseniz de barınaklarda çokça terkedilmişleri var. Yardıma muhtaç ve şefkat bekleyen kedileri sahiplenelim. 

Bu konu hakkında videomuz
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar