MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sizlerin de Fark Edemediği 6 Garip Kedi Davranışı

21.10.2020 10:33:18

Kedilerin ilginç ve takıntılı oldukları birçok durum vardır. En kaliteli mamalar dururken zeytin yemeye çalışmaları en pahalı oyuncaklarının yüzüne bakmazken, boş poşetle saatlerce oynamaları bizim açımızdan sinir bozucu olabilir. Dışarıdan onları gözlemlediğinizde mantık aramaya çalışmazsanız çok eğlenceli ama son derece zeki varlıklar olduklarını sizlerde göreceksiniz. Kedi sahibi olmak ve onlarla ilgilenmek çocuk bakmaktan farksızdır. Kediler de onlar gibi yaramaz, hareketli ve sevdikleri şeylerden çabucak sıkılabilir. Daha önce fark etmediğiniz ya da dikkat almaya değer görmediğiniz garip kedi davranışlarını sizler için listeledik.

Gizlenme ve Gözetleme

Gecenin bir vakti üzerinizde bir çift göz hissederseniz korkmayın, evcil dostunuzun en favori davranışlarından birine maruz kalıyor olabilirsiniz. Bizler için rahatsız edici gelse de kediler geceleri aktif olmayı ve casusluk yapmayı doğaları gereği çok severler. Kedilerin en büyük yeteneklerinden birisi etrafı gözetlemeleri ve analiz etmeleridir. Sadece bu durumu geceye bağlamamak gerekiyor. Sabah camdan dışarı izleyen kedinizi akşam eve geldiğinizde hala aynı pozisyonda bulursanız şaşırmayın!

Patilerle Masaj Hareketi

Bu hareket onlara bebeklerinden gelmekte olup, yetişkinliklerinde de sürdürmektedir. Annesini emen yavru kediler annelerinin karın bölgesine bu hareketle masaj yaparak hem güvende hissederler hem de daha rahat süt emerler. Ön patilerini kullandıkları bu hareketi eğer sizin üzerinizde de kullanıyorsalar merak etmeyin çünkü mutlu olduklarını göstermek istiyorlar.

Kafasını Size Tokuşturması

Bu davranış karşısındakiyle güvenli bir ilişki kurmaya çalıştığının kanıtıdır. Size daha yakın olmaya çalışmaları esnasında kafasını sürterler. Bu hareketin içerisinde farklı bir kurnazlık da bulunmaktadır. Yanaklarında bulunan koku reseptörleri sayesinde size insanların fark edemeyeceği ama başka kedilerin anlayabileceği "bu insan benim" işareti bırakırlar!

Karton Kutuların Cezbediciliği

Ne kadar pahalı ve büyük ev alırsanız alın, rahatlıklarına fazlasıyla düşkün bu hayvanlar karton kutu görünce dayanamadan saatlerce içerisinde vakit geçirebilir. Kutuların çevrelerinin kapalı olması onlara ekstra bir güven hissiyatı verir. Kolayca saklanmaları ve istedikleri an sıçrayıp kaçabilmeleri adına onlara geniş çıkış noktası da tanır. Bizleri şaşkına çevirse de kedilerin bazı davranışlarına çok fazla anlam verilemiyor.

Masadaki Objeleri Aşağıya Atmak

Pahalı ve mükemmel kedi oyuncaklarına onu boğun ama masanın üzerindeki bardak onlar için çok daha ilgi çekicidir. Masanın üzerinden aşağıya atmak ve düşüşünü izlemek, kırıldıktan sonra ona bağırmanız bile onun bu huyundan vazgeçmesini sağlamayacaktır. Eğer masanın üzerindeki içi dolu su bardak ise itmeden önce içindeki suyun tadına patisiyle de bakacaktır.

Elektrik Kablolaları, Kulaklıklar ve Diğerleri

Kedi sahiplenirken yapılan uyarıların başında güvenlik önlemlerinin sağlanması gerekmektedir. Evet, uyarının devamında kediler evde başı boş kablolarla oynamayı çok severler. Onları tırmalamak, ısırmak ve kemirmek onlar için ilgi çekici bir oyundur. Ayrıca ortada bıraktığınız şarj kabloları ve kulaklıklar da onlar için görece daha güvenli oyuncaklardır. Kimi zaman sizin dikkatinizi çekme amaçlı oynasalar da genelde bu tip kablolar onlar için oyun anlamı taşır.

 

Konu Hakkındaki Özet Videomuz
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar