MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Yemek Konusunda Seçiciyken Köpekler Neden Herşeyi Yer?

20.10.2020 13:15:19

Köpekler ev yemeğinden, kendi mamasına bizlerin ne kadar sağlıksız olsa da tükettiği abur cuburlara kadar geniş bir skalada her şeyi afiyetle tüketmektedirler. Ayrıca yemek yeme sınırlarının da olmaması tok olsalar bile sevdikleri yiyeceklere karşı "hayır" deme refleksini göstermediklerini bizlere defalarca tecrübe ettirmişlerdir. Kedilerde ise yapılarından dolayı işler değişmektedir. Kediler etçil olup, herhangi bitki ya da çimi karnını doyurma amaçlı yememektedir. Bunu sadece midesini rahatlatmak amaçlı kusarak zaten dışarı çıkardığına sizler de şahit olmuş olabilirsiniz.

Hayvanlar bir besinin yenebilir ya da uzak durulması gereken bir besin olup olmadığını ölçmek için tat duyularından yardım alırlar. Tatlı bir yiyecek onun güçlü bir enerji kaynağı olabileceğini, acılık ise genelde olgunlaşmamış bir yiyecek ya da zehirli maddeler yayabilecek bir durum olduğunu onların hafızasında savunma mekanizması oluşturur.

Köpeklerde Aşırı Yeme İsteği

Oburluk aslında köpekler için ölümcül ve birçok hastalığı beraberinde getirecek bir fitili ateşleyebilir. Elinin ulaştığı her şeyi kemirmesi ve yutmaya çalışması yüzünden azalmak bilmeyen iştahı onun boğulmasına ya da zehirli bir şeyi yemesine neden olabilir. Doğru beslenme alışkanlığı olmayan köpeklerin her aile bireyinin ona eğlence amaçlı yedirmeye çalıştığı mama dışı besinler yüzünden bu alışkanlığı elde edebilmesi de hiç kolay olmayacaktır. Bu davranış biraz doğuştan geliyor olsa da bunun kontrolü tamamen sizin elinizdedir. Yavru olduğu evreden itibaren yetişme tarzı ve sizin tutumunuz öğün saatlerine ne kadar riayet göstereceğinin aynasıdır. Köpeklerin genetik olarak atalarından dolayı çiğnemeden yutma alışkanlığı içgüdüsel bir durumdur. Köpeklerin diğer yırtıcı ve rakip hayvanlara karşı yiyeceği korumak istemesi ve bir an önce karnını doyurmaya çalışması tadına dahi bakmadan midesine indirmesindeki en önemli etkendir. Kedilerde bu durum çok daha yavaş ve sindirerek ilerlemektedir. Bu nedenle köpeklerin sindirim sistemi hastalıkları yaşamasına çok sık rastlanır.

Kedilerdeki Yemek Yeme Mızmızlığı

Kediler istedikleri zaman davranışlarında yabani hareketler sergilerken yemek yeme konusunda çok fazla mızmızlanabilmektedir. Burada ağız tatlarının köpeklere nazaran daha gelişmiş bir tat duyusuna sahip olması ve kendilerini güvende hissetmelerinin de etkisi vardır. Ne kadar kaliteli ve pahalı bir mama kullanırsanız kullanın kedinizi çiğnemeden yutmasını ya da iştahlı yemek yemesini görmeniz çok düşük ihtimaldir. Yemeğini ve kendini güvende hisseden kedinin genelde az az ama sık yemesi bu durumdan dolayı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca diğer etçil hayvanlara göre damak tatlarının yiyecek seçmesindeki etkisi de yüksektir. Aynı mamanın kuzulusunu severken başka içerikli ya da tavuk etlisini beğenmesinin altında da bu yatmaktadır. Ayrıca abur cubur tabir edilecek çok sık yaş kedi maması ya da ödül maması verilmesi kuru mamaya olan ilgisini zayıflatacaktır. Kediler, köpekler gibi aç hissedince her şeyi yeme isteği göstermemektedir. Tadı çok daha iyi olana yönelme eğilimi vardır. Bu durumda onlar için çok daha besleyici ve ihtiyaçlarına cevap veren kuru kedi mamalarına zaman zaman yüz çevirmelerine ya da isteksizlik göstermelerine neden olmaktadır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar