MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

D Vitaminin Köpeklerin Sağlığı Üzerine Etkileri

20.10.2020 10:19:16

D vitamini özellikle kas ve iskelet sisteminin gelişmesi aşamasında oldukça zorunlu bir vitamin türüdür. Sadece iskelet sisteminde etkileri kalmamakla birlikte vücut zayıflığında ve yaraların iyileşmesinde de tedavi esnasında kullanılmaktadır. Kalsiyum emiliminde etkili olması sayesinde kemik sağlığı açısında evcil dostunuzun yaş/ırk kriterlerine göre sağlığı açısından vücuduna alabilmesi gerekmektedir.

Vücudun 7/24 çalışan ve yaşamsal faaliyetlerini düzenleyen kalp kas grubunun bunun eksikliğinde kalp yetmezliğine yol açabileceği ortaya çıkmıştır. Kalp yetmezliğinin başlıca nedenleri arasında D vitamini eksikliği görülmektedir. Diyetlerinde D vitaminin ihtiyaçları karşılamaması sonucunda kemiklerin gücünü kaybetmesi ve güçsüzleşmesi akabinde insanlarda da olduğu gibi raşitizm yaşama riskiyle de karşılaşmalarına neden olur. Vücuttaki D vitamini eksikliğinin kanser riskini artırmasıyla bağlantı kurulabileceğine dair de çalışmalar bulunmaktadır. Araştırmalar neticesinde dünya üzerindeki köpeklerin 4/3’ü yeteri kadar D vitamini alamamaktadır. Yeteri kadar dışarıdan bu vitamini alan köpeklerin çeşitli kanser türevi rahatsızlıklara yakalanma oranının çok daha düşük olduğu da kayıtlara geçmiştir. Eğer ek takviye D vitamini kullanmıyorsanız evcil dostunuzun kullandığı mamalarda bunun seviyesinin onun ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olmasına dikkat ediniz.

D Vitamini Almasını Nasıl Sağlayabilirim?

İnsanlarda olduğu gibi evcil dostlarımızda da en doğal ve temel kaynak güneştir ama genelde bu yeterli gelmemektedir. Çünkü köpekler bunu yeteri kadar sentezleyememektedirler. Bunun dışında yedikleri ciğer, balık, yumurta sarısı, dana etinin dışında süt ürünlerinden de bunu yiyerek alabilirler. Fakat bunun ayarını kaçırmanız zehirlenme yaşamasına yol açabilmektedir. Bu nedenle kullandığınız kuru mamalarının içeriğini her daim kontrol etmeniz ve onların ihtiyaçları doğrultusunda ilerlemeniz önemlidir.  Kompleks şekilde ek D vitamini takviyesini de çeşitli yollardan doğal şekilde kullanabilirsiniz. Ek besin ya da takviye yapmadan önce veterinerine danışmayın atlamayın.

Köpek mamalarındaki D vitaminleri çok daha amaca yönelik ihtiyaçlarına hitap etmektedir. Bağırsaklar tarafından emilen bu grup karaciğerde enzimler tarafından dönüştürülerek böbreklerin vücut için kullanılabileceği bir molekül haline getirilir. Bu vücut organları tarafından sentezlenen form yağ dokusunda depolanarak vücudun ihtiyacı olan yerlerde kullanılır.

Fazla D-Vitamini Almanın Zararları

İnsanlarda olduğu gibi bir şeyin fazlası köpekler de zarar görmelerine neden olmaktadır. D vitamini oldukça faydalı ve mühim bir vitamin grubu olmasıyla birlikte yüksek seviyede vücuda alınması zehirlenme etkisi oluşturabilir.

Sağlıklı kemik ve iskelet sisteminin oluşmasında yararlı bu vitamin grubunun fazla alınması dokularda sertleşme ve kireçlenme oluşmasına neden olabilir. Bunun devamında kalp ve damarlar başta olmak üzere bağırsak sistemi ve böbrekler yorulmaya başlar. D vitamin zehirlenmesi ve fazla alımı sonrası yaşanan rahatsızlıkların belirtileri ise şu şekildedir.

  • İshal ve kusma
  • İştah azalması sonucu kilo vermeye başlama
  • Çok fazla ağız salyası
  • Fazla su içme isteği

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar