MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Peruda Arkeologlar 2000 Yıllık Dev Kedi Figürleri Buldu!

19.10.2020 13:25:43

Dünyanın en kurak bölgelerinden olan Nazca çölünde senelerdir gizemini koruyan ilginç görüntüler arkeologlar tarafından inceleniyordu. Unesco’nunda koruma altına aldığı bu bölgeden daha önce bazı yaşam biçimleri ve farklı geometrik çizimleri bulunmuştu. Hala gizemini koruyan birçok öge içeren bölgede kuş, maymun, köpek, örümcek, çiçek, üçgen, düz çizgi benzeri çok eser bulundu. İlk eserler 1926 yılında keşfedildi. Oldukça büyük olmaları nedeniyle belirli bir yükseklikten bu şekiller tam olarak anlaşılabiliyor.

Antik dönemlerde insanlar tarafından yapılmış jeoglif adı verilen bu yer motiflerinden en son ortaya çıkan dev kedi figürleri fazlasıyla ilgi çekiyor. Tarih boyunca kedilerin insanların hayatında bir şekilde etki etmesi burada da karşımıza çıkıyor. Bilim insanları keşfedilen bu yeni figürün tam olarak 37 metre olduğunu belirtiyor. Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan bu bölgede gözetleme platformu kurulması aşamasında yapılan patika yolu inşası ve çeşitli bakım çalışmaları esnasında fark edildi. Günümüzden 2000 yıl öncesinde yapıldığı düşünülen bu kedi figürünün Paracas toplumu tarafından resmedildiği düşünülüyor.

Yetkililerin keşfedilmeyi bekleyen çok daha fazla tasarımın olduğu belirtmesi ve her geçen gün bizleri şaşırtan figürlerin ortaya çıkması sayesinde bu durumun kedilerle bitmeyeceğinin bir habercisi gibi görünüyor. Teknolojinin ilerlemesi ve havadan görüntüleme araçlarının daha modernize hale gelmesi keşiflerin daha da hızlanmasına destek oluyor. Bölgede bulunan birçok eski çağa ait figürün uzaydan çekilmiş görüntüler sayesinde ortaya çıkması sağlanmıştı.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar