MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Çevresine Karşı Güven Sorunu Yaşayan Kedilerde Görünen 5 Davranış

21.10.2020 13:52:36

Güvende olmadığı düşünen kedi içine kapanır ve korkak ruh haline bürünür. İnsanlarda olduğu gibi kendini güvensiz bir ortamda ya da durum altında hisseden kediler koruma içgüdüsüyle saldırgan tavırlar sergileyebilir ve göremeyeceğiniz yerlere saklanabilir. Sadece bu davranışlarla sınırlı kalmayan kedi davranışları sokak ve evcil kedilerde farklı şekilde kendini gösterebilir.

1-Göz Bebeklerinin Kocaman Olması

Sadece güven sorunu değil, sinirli, stresli ya da baskı altında olduklarında kedilerin göz bebekleri fark edilir şekilde büyür. Tam tersi saldırgan durumlarda ise göz bebekleri küçülür. Göz bebekleri ışık durumuna göre farklılık gösterse de sadece göz bebek boyutundan güven sorunu teşhisi koymak yeterli olmayacaktır. Bu ve diğer problemlerde birden fazla belirtiyi birleştirerek evcil dostlarınızın beden dilini anlamaya çalışmalısınız.

2-Tıslama, Isırma, Tüylerini Kabartması

Kedilerin bu tip davranışlara iten en temel sorun kızması olsa da kendini güvensiz hisseden kediler, koruma içgüdüsüyle bu davranışları sergiler. Bazen bir obje bazen yabancı bir hayvan ya da insan onların kendilerini bulundukları ortamda sorun yaşamaları için yeterlidir.

3-Saklanması

Evcil dostlarınız sizin göremeyeceğiz en kuytu ve karanlık köşelere saklanıyorsa bazı sorunlar yaşıyor demektir. Misafir eve geldiğinden genelde bu hareketle çok sık karşılaşırsınız. Tanımadığı yüzler, kokular ve sesler kendi yaşam alanı olsa bile gerginlik yaşaması için yeterlidir. Bu durum sadece korku ve güven yaşamasına bağlı olmadan özgür ruhlu minik aslanlarımızın biraz kafa dinleme isteğiyle kendini ortamdan izole etmesi amacıyla da olabilir.

4-Sebepsiz Miyavlamalar ve Sesler

Ortada bir sorun olmamasına rağmen acı acı sesler çıkarması sizlere yaşadığı sıkıntıyı iletme amacı güdebilir. Eğer temel ihtiyaçlarına ulaşma konusunda sıkıntı çekmiyor ve kendini güvensiz hissedecek bir koşul oluşmadıysa dikkatinizi çekmeye çalışıyor da olabilir. Bu durum çoğu zaman girmesine istemediğiniz bir odanın kapısının önünde sizden ayrı kalması sonucu farklı bir ayrılık psikolojisi içine girmesine neden olabilmektedir. Canı sıkıldığı için mi yoksa ciddi manada güven sorunu yaşayıp yaşamadığını anlamak için diğer belirtileri göz önüne almanız gerekmektedir.

5-Tuvalet Kabının Dışına İdrar Yapması

Belki de en istenmeyen davranış bozukluğu kedilerimizin tuvalet kabı dışına ihtiyaçlarını gidermesidir. Bu durum problem olduğunu en azından kesin bir dille bize gösterir. Bir olaya tepki odaklı değilse o an yaşadığı korku ve güvensizlik onun size bu tip bir işaret vermesine neden olmaktadır. Veteriner kontrolleri sonucu eğer herhangi bir sağlık sorunu yok ise son zamanlarda kedinizin rutinlerinde onları strese sokabilecek bir değişiklik olup olmadığını düşünün.

Güven Sorununu Aşmak İçin Yapılması Gerekenler

  • Onunla birebir güzel vakit geçirin. Beraber oyun oynamanız ve sosyalleşmeniz onun yabancı kişilere karşı güvensizlik sorunu yaşamasının önüne geçecektir.
  • Kendisini güvende hissetmesi adına kendisine ait tırmalama tahtası, kedi yatağı ya da kedi evi alabilirsiniz.
  • Görebileceğiniz bu tip sorunlara karşı sadece davranış problemi kaynaklı düşünmeden her zaman sağlık sorununda dolayı sizin dikkatinizi çekmeye çalıştığını düşünün. Geç kalınmış sağlık problemleri düzeltilebilir fakat sağlık sorunlarında geç kalınırsa sonu kötü olabilir. Veteriner kontrolleri ve aşılarını takvimine uygun şekilde uygulatın.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar