MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sığır Çoban Köpeği Cinsleri Nelerdir?

1.05.2022 15:19:52

Sığır Çoban Köpeği Cinsleri

Başarılı ve güçlü bir çoban köpeği özellikleri, Dünyanın en zeki köpekleri arasında yer almalarıdır. Hayvan sürülerini gütmek için yetiştirilmekte olan bu ırklar geniş arazilerde, çiftliklerde ve bahçeli evlerde yaşayabilirler. Egzersiz ihtiyaçlarının yüksek olmasından dolayı ve özgürlüklerine düşkün olmaları sebebiyle apartman dairelerinde yaşamaları uygun görülmemektedir. Sahiplerine ve yuvalarına çok düşkün olan sığır köpekleri dominant karakterlere sahiptirler. Fakat bu yapılarına rağmen keskin zekaları sayesinde eğitilmeleri kolaydır. Yazımızda başlıca sığır köpeği cinsleriyle ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Bouvier Des Flandres

Sığır köpekleri arasında en çok bilinenlerden biri olan Bouvier Des Flandres, Fransa, Belçika ve Hollanda arasında bulunan Flandres bölgesinden ismini almaktadır. Büyük köpek ırkları arasında alan bu ırk, son derece güçlü gövdeye sahiptir. Mide ve eklem hastalıklarına yatkınlıklarıyla bilinmektedir. Bu ırk sürü gütmeleri yanında yuvalarına da bekçilik etmektedirler. Temkinli ve her saniye tetikte bulunan köpek ırkıdır.

 

Avustralya Sığır Çoban Köpeği

Benekli tüy yapılarıyla dikkatleri üzerine çeken bu ırk, kusursuz bir çoban köpeği olarak sürü gütme işinde kullanılmaktadır. Açık alanlarda koşmayı seven Avustralya sığır çoban köpeği, çift katmanlı tüylere sahiptir. Bu avantajı sayesinde soğuk havalarda dayanıklıdırlar. Müthiş seviyede koku aldıklarından dolayı arama kurtarma ve narkotik köpeği olarak da tanınmaktadırlar.

Entlebucher Dağ Köpeği

İsviçre’nin anavatanları olduğu bilinen bu ırk zorlu coğrafi koşullarda ve sert hava koşullarına hakim olan bir türdür. 19. Yüzyılda ortaya çıktığı bilinen bu türün yüzünde ki tüyler 3 renktir. Bu ırkın bazıları kuyruksuz olarak görülmektedir. Bu özelliğin sebebi ise hızlı koşmaları için avantajlı olmasındandır.

Bouvier Das Ardennes

Fransa ve Almanya sınırlarında yaşamakta olan Bouvier ırkı, Orta ırk köpekler arasında yer almaktadır. Tüy renkleri her tür renkte olabilir. Sahiplerine ve yuvalarına çok sadıktırlar. Çalışkan bir köpektir yaşadıkları coğrafi alanların dışında pek rastlanmayan bir ırktır.

Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu)

Sığır Köpekleri arasında yer alan bu ırkın en belirgin özelliğiyse Alman Kurdu olarak bilinmesidir. Çok atletik bir gövdeye sahiptirler. Ve bir o kadar da güçlüdürler. Baskın yapılarına rağmen eğitilmeye oldukça yatkın bir türdür. Sürü gütme dışında polis köpeği olarak ta bilinmektedirler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar