MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Pirene Mastifi (Pyrenean Mastiff) Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

1.05.2022 12:19:11

Pirene Mastifi (Pyrenean Mastiff) Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Dev köpek ırkları arasına giren Pirene Mastifi, İspanya’ya özgü bir köpek türüdür. Çoba köpeği olarak günümüzde nam salmışlardır. Geçmişten günümüze asli görevi sürüleri korumak olan Pirene Mastifi, Roma döneminde yaşamış olan Molosser köpek ırkının melezi olduğu bilinmektedir. Aalarından bir diğeri ise İspanyol Mastiff’tir. İri bir gövdelerinin olmasından dolayı çok fazla yiyecek tüketmeleri bakım maliyetleri olarak yüksek ve zor olduğu için Pirene Mastifi ırkının soylarında 20. Yüzyıl itibariyle ciddi azalma görülmüştür. Ancak hayvan severlerin çabasıyla bu ırkın türünün devamlılığı günümüzde hala devam etmektedir. İspanya’ iç savaşların başlamasıyla birlikte yaşama tutunan Pirene Mastifi ırkı oldukça zeki ve nazik bir köpek türüdür.

Pirene Mastifi Köpek Irkının Genel Özellikleri

Anavatanları İspanya olarak bilinmektedir. Kökenlerinin Roma’ya dayandığı düşünülen eski bir köpek ırkıdır. Dev köpek ırkları arasında yer almaktadır. Erkekler ortalama olarak 80-85 santimetre arasındadır. Dişiler ise 75-80 santimetre aralığındadır. Erkeklerin kilolar 100 kilogramı bulurken dişilerde ise bu durum boyları gibi 75-80 kilogram aralığındadır. Soğuk havada kendilerini koruyan çift katmanlı tüylere sahiptirler. Tüylerinin renkleri genellikle beyazdır. Yüz hatlarıyla başlayan ve alın, yanak ve kulaklarını da bağlayan belli yerleri kahverengi lekeler bulunmaktadır. Kulakları orta büyüklükte olup sarkıktır. Egzersiz ihtiyaçları oldukça fazladır. Çok nadir havlarlar. Gürültü çıkarmayı pek sevmezler. Koruma içgüdüleri mükemmeldir. Keskin zekalara sahip olmakla birlikte uysal olmalarından kaynaklı eğitimleri oldukça kolaydır. İri gövdeleri olmasından dolayı oyuncu olmaları şaşırtabilir. Sahiplerine çok sadıktır. Ev halkında gördükleri tüm canlılara bağlıdırlar. Yabancılara karşı çok temkinli davranışlar sergilerler. Bu ırkta kalça çıkıklığı ve eklem sorunları çok sık rastlanmaktır. Ayrıca mide rahatsızlıklarına da yatkın bir ırktır. Ortalama yaşama süreleri 10-12 yıl arasındadır.

Pirene Mastifi Bakımı

Görünüşlerinin aksine son derece zarif ve naziktir. Sempatik bir karaktere sahiptirler. Her çoban köpeği gibi sahiplerine aşırı derecede bağlıdırlar. Koruma ve bekçilik konusunda oldukça başarılı olan bu köpekler şehir hayatına uyum sağlamaları zordur. Bunun sebebi ise iri gövdelere sahip olmaları ve koruma içgüdüleridir. Bakımı çok kolay değildir. Özgür hayatlarından dolayı geniş arazisi olan çiftlik ve büyük bahçeli evlerde bakılması uygun görülmektedir. Bu ırkın yediği mama miktarı çok fazladır. Bu da bakım maliyetlerini arttırmaktadır. Bu köpeklerin beslenme programları kaliteli büyük ırklara özel hazırlanmış mamaları ölçülü şekilde yapılmalı ve egzersiz yapmaları asla aksatılmamalıdır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar