MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Great Pyrenees Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

2.05.2022 09:57:28

Great Pyrenees  Köpek Irkı  Özellikleri ve Bakımı

Great Pyrenees Çoban köpeği ismi verilen köpek ırkıdır. İriliği ve tüyleri görünüşüyle adeta pamuk yumağına benzeyen beyaz ve sık bir tüyleri ile dikkatleri üzerlerine  çekerler.  Fransa ve İspanya arasında sınır oluşturmuş Pirene Dağları adını taşımakta olan bu köpek ırkının geçmişi oldukça eskidir. Anavatanları Fransa’dır. Bir çoban köpeği özelliği taşımaktadır. Başarılı bir koruma ve bekçi köpeğidir. Oldukça dayanıklı ve güçlü bir gövdeye sahiptirler.

Great Pyrenees Köpek Irkı Özellikleri

Anavatanları Fransa’dır. Çok eski bir köpek ırkıdır. Kusursuz bir hayvandır. İri köpek ırkları arasında yer almaktadırlar. Erkekleri 80 dişileri ise 75 santimetre uzunluklarındadır.  Erkek Great Pyrenees 50 kilogram dişi Great Pyrenees ise 40 kilogram ağırlıklarındadır. Oldukça güçlü bacak kaslarına sahiptirler. Kuvvetli bir gövdeleri vardır. Burunları ve gözleri siyah renktedir.  Kulakları ise büyük ve sarkıktır. Yoğun tüylere sahip olan Great Pyrenees genellikle beyaz ve krem renkleri tonundadır.  Özellikle mevsim geçişlerinde çok tüy dökerler. Zeki bir köpek ırkıdır. Çok havlamazlar. Sakin bir hayvan ırkıdır. Kısırlaştırıldıktan sonra kilo almaya oldukça meyillidir. Eğitimleri oldukça zordur. Sahiplerine ve yuvalarına oldukça sadıktırlar. Yabancılara karşı oldukça temkinlidirler. Yalnız kalmayı pek tercih etmezler. Soğuk havalara karşı oldukça dirençlidirler. Ortalama yaşama süreleri ise 10-12 yıl arasındadır.

Great Pyrenees Köpek Irkı Bakımı

Görünüşleri bakımından dünyanın en güzel ve en sevimli köpekleri arasında olan Great Pyrenees ırkı bakımları kolay değildir. Bakımlarının zorluklarının sebebi ise iri olmalarındandır. Bir çoban köpeği olmalarından dolayı geniş bahçeli evler ve çiftliklerde yaşamaları uygundur. Bunun yanı sıra lider bir yapıya sahip olmalarının getirdiği öz güvenle eğitimleri hayli zordur.  Kendi başlarına karar vermeleri konusunda ustadırlar. Sürü gütme konusunda çok iyidirler. İnatçı ve dominant bir yapıya sahiptirler. Oldukça zekidirler. Tüy dökümleri oldukça fazladır. Bundan dolayı da iki günde bir taranmaları önerilmektedir.  Apartman dairelerinde yaşamları uygun değildir. Ailelerine bağlılıklarıyla nam salmış olan Great Pyrenees yabancılara karşı ise oldukça temkinli davranmaktadırlar. Oyuncu bir köpek ırkıdır. Kilo almaya meyillidirler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar