MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sıcak Havalarda Köpeğinizi Nasıl Serinletebilirsiniz?

2.05.2023 11:49:58

Bu içeriği yazdığımız tarihten itibaren yaz gelmeye başladı. Köpek dostlarımızın dışarıda geçirmiş olduğu süre de her gün daha fazla artıyor. Yağışlı ve soğuk hava şartlarının geride kalması, açık havada oynanabilecek onlarca oyunu bize sunmaktadır. İşte, bu durum köpek dostlarımızın çok daha fazla enerjik ve mutlu olmasına, gün içerisinde yüklü olan enerjilerini oyunlarla ve geziler ile atmasına ve bunun yanında siz ebeveynleri ile çok daha yakın bir ilişki kurmasına sebep oluyor. Fakat hava sıcaklarının çok fazla yükseliyor olması bazı durumlarda köpek dostlarımız için tehlikeli sonuçlar oluşturabilir. Minik patili dostlarımızın vücut sıcaklığı artıyor ve köpek dostlarımız sıcak havalarda çok daha fazla zorlanabiliyor. Bunun yanında özellikle de sık ve kalın tüylü köpek dostlarımızda nazal yolları çok daha kısa olması sebebi ile ufak burunlu köpek dostlarımız sıcak hava şartlarından diğer ırklara göre çok daha fazla etkileniyor. Fakat bu durum sizi asla endişelendirmesin çünkü bu konu çaresiz bir konu değildir. Köpek dostlarımızın sıcak hava şartlarından olumsuz etkilenmesine önlemek adına yapabilecek o kadar şey var ki şaşırırsınız. Birkaç basit yöntem ile köpek dostlarımızı sıcak hava şartlarının olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz.

Sıcak Havalarda Köpeğimi Nasıl Serinletebilirim?

Öncelikle minik patili dostlarımızı asla arabanın içerisinde tek bırakmayın. Birkaç dakikalığına markete gitmek için dahi olsa dostlarımızı arabada bırakmamalısınız. Dışarının vermiş olduğu sıcaklığı az hissetseniz dahi arabanın içi dışarıdaki hava sıcaklığından çok daha sıcak olabilmektedir. Hava sıcaklığının örnek verecek olursak 30 derece olduğu bir ortamda arabanızın iç tarafı 10 dakika içerisinde 38 dereceye kadar yükselebilir. Özellikle yarım saat içerisinde ise bu durum 48 dereceye kadar çıkabilmektedir.

Köpek dostlarımız eğer gündüz evinizin içinde tek kalıyorsa evi serin tutun. Klimayı akıllı modda çalıştırmak bu durumun önüne geçebilir. Klimanız yoksa köpek dostlarımızı ev içerisinde yalnız bırakırken yeterince su bıraktığınızdan emin olun.

Evinizi düzenli aralıklarla süpürmeniz de önemlidir. Yaz ayları geliyor. Kapı ve pencereler çok daha sık açılacaktır. Bu durumda ev içerisi sürekli tozlanabilir. Buda köpek dostlarımız ve sizin için sağlıksız, tozlu bir ortam oluşturmaktadır. Ev içerisini düzenli aralıklarla temizlemeniz önem arz eder.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar