MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Pati Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Bakımı

1.05.2023 12:53:52

Kedi dostlarımızın patileri, özellikle de Instagram gibi fotoğraf paylaşım uygulamalarında oldukça sık bir şekilde paylaşılan görsellerden bir tanesidir. Çeşitli fotoğraflara baktığımız zaman kedi dostlarımızın patilerinin çok sevimli göründüğü hepimizin bildiği bir durumdur. Farklı türlerden kedi dostlarımızın pembe olan patilerinin fotoğrafları, içimizde merhamet, masumiyet ya da sevecenlik gibi duyguları tetiklemektedir. Bu durum minik patili dostlarımızın pençeleri ortaya çıkana dek böyle sürer. Biz insanlarda el ya da kol ne ise kedi dostlarımızda da pati aynı şey olarak görülebilir. Fakat, kedi dostlarımız için pati çok daha fazla şeyin anlamı olarak karşımıza çıkıyor. Sizlere bu içeriğimizde kedi patileri hakkında bilinmesi gerekenlere bir göz atalım istiyoruz.

Pati Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Kedi patilerinin temizliğinden önce bu duruma bakılacak olursa vücutlarının belli bir kısmında olduğu gibi pati temizlikleri ve bakımları konusunda çok ciddi bir sorun olmadığı sürece bizlere ihtiyaçları yoktur. Kedi dostlarımız pati temizlik ve bakımlarını kusursuz bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Gerçekten mükemmel canlılar! Elbette pati temizliği tamam fakat pençeler yani tırnaklar bu durumdan hariç. Kedi dostlarımız doğal ortamlarından epey uzak olduğu için tırmalama ihtiyaçlarını ağaç gövdelerinde ya da toprak gibi zeminlerde yapamadığı için perde ve mobilyalarınızı bu durum için kullanabilirler. Tırmalama ihtiayaçlarının birçok sebebi bulunabilir fakat en bilindiği tırnaklarının uzunluk ve keskinlik konusunda kontrol altına alınmasıdır. Bu noktada eğer perde ve mobilyalarınızın sağlam kalmasını istiyorsanız onlara tırmalama tahtası satın almalısınız. Bunun yanında kedi dostlarımız için özel üretilmiş kedi tırnak makasları dikkatli şekilde tırnak kesimi için uygundur. Onlara bu konuda yardımcı olabilirsiniz. 

Kedi Patisi Vücut Isısını Kontrol Eder

Yanlış duymadınız, patiler, kedi dostlarımızın terleme noktası olarak adlandırabileceğimiz bir uzuvdur. Vücut ısılarının korunmasında çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle de yaz aylarında patiyi ıslatıp serin kalmasını sağlamak vücutlarını sıcak havanın olumsuz etkilerinden koruyabilir.

Son Derece Esnektir

Kedi dostlarımızın patileri aşırı esnektir. Özellikle de kavrama, tutma, gerinme gibi konularda eylemleri gözlemleyebilirsiniz. Bu durum öyledir ki çok ince bir zeminde dahi tutunabilirler.

Pati İletişim Aracıdır

Kedi dostlarımızın patileri tam bir iletişim aracıdır. Diğer evcil dostlarımız ile ya da biz insanlara dokunarak iletişime geçerler.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar