MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sibirya Kurdu (Husky) Karakteri ve Özellikleri

17.09.2019 11:23:01

Sibirya kurdu özellikleri, dünyaca tanınan ve oldukça ilgi gören köpek türlerindendir. Sibirya kurdu “Husky” ve “Alaska kurdu” olarak da bilinen, güçlü bir köpek türüdür. Gözleri buz mavisine benzer çok açık maviye yakın renklerde olduğundan bakış itibariyle vahşi ve sert bir görünümde bulunsalar da huy olarak aslında oldukça çok sevecen huylu köpeklerdir.

Sibirya Kurdu Hakkında Bilgi

Patilerinin büyüklüğü, asıl yaşamsal alanları olan buzlu bölgelerde zemine daha sağlam basmalarını sağlamaktadır. Kulak yapısı da dik olup akraba oldukları kurt cinsini andırmaktadır. Tüyleri sık ve yumuşaktır. Bu köpek cinsi köpek beslemeye yeni başlayanlar veya kendilerini ürkek görenler için uygun bir cins değildir.  Sibirya Kurdu çok zeki ve inatçı bir köpek ırkıdır.

Genellikle sibirya kurdu beyaz renkte olur. Onları sıkı eğitimden geçirebilecek ve kurallara bağlı hâle getirebilecek sahiplere ihtiyaçtırlar. Fareler ve kuşlar, Sibirya kurtlarının avlamaktan çok hoşlandığı hayvanlar arasındadırlar.  İsminden de anlayabileceğimiz üzere, sıcak havaları hiç sevmezler. Soğuk havalara alışkın köpektirler. Öyle ki bu köpekler -60 derecede dahi zorlanmadan yaşamlarını sürdürebilirler. Çok olmasa da uluyabilirler. Bu köpekler, 10 ile 13 yaşına kadar yaşayabilirler.

Ağırlıklarına bakacak olursak, yetişme çağındaki erkek Sibirya kurtlarının ağırlıkları 20 ile 27 kg arasında iken, dişilerin ağırlıkları 16 ile 26 kg arasındadır. Sibirya kurtlarının özellikleri incelendiğinde, karşımıza ilk bu köpeklerin zeki, inatçı ve soysal oldukları gözlemlenmiştir. Bakıcılarına karşı oldukça bağlı hayvanlardır. Bu özellikleriyle, bakıcıların büyük sevgisini kazanmayı başarmıştır.

Bu köpeklerin eğitimi diğer köpeklere göre daha kolaydır. Tuvalet eğitimleri biraz zahmetlidir. Eğer öğretilmek istenilen şeyler onlara mantıksız geliyorsa, o öğretilenleri yapmamak için direneceklerdir. Bunun nedeni, bu köpeklerin çok inatçı bir yapıya sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bu köpeklerin eğitimi sırasında kişilerin tutarlı ve sabırlı olmaları gerek. Havalar çok sıcak değilse, oynamayı severler. Yine de bu köpekler soğuğa alışkın olduklarından, sıcak yerlerde yetiştirilmemek gerekir.

Sibirya Kurdu Eğitimi

Sibirya kurdu eğitimi, köpeğin eğitimi sırasında ilk eğitiminin nasıl ve nerede verildiğine dikkat etmelidirler. Eğitim verilirken her zaman köpek farklı ortamlara sokulmalı eğitim sürecinin bu şekilde devam etmesi gerekir. Gerekirse eğitime katkı amaçlı köpek okullarına gidilmeli ve bilgili kişilerin gözetimi altında köpek öbür köpekler ile eğitilmelidir. Köpeğin kendine olan güven duygusunun arttırılması için bu gerekli olabilir. Sibirya kurdu eğitimi, verilirken asla unutulmaması gereken önemli ayrıntı, köpeğin davranışını ve size ne anlatmak istediğini anlamak ona anladığı dilden yaklaşmaya çalışmak hem eğitim için hem köpek ile aranızdaki bağın kuvvetlenebilmesi için önemli bir ayrıntıdır.

Sibirya Kurdu Husky Bakımı

Sibirya kurdu bakımı biraz özen istemektedir. Sibirya kurdu biraz oyuncu ve şımarıktır. Sahiplerine düşkün olurlar. Dişi Sibirya kurtları 58 gün hamile kalırlar. Bunun sonrasında 5 ile 7 yavru doğururlar.

Yeni doğan yavrular iki ay boyunca anne sütü ile beslenirler. Sonrasında anne sütünü bırakarak köpek maması ile beslenirler. Evdeki yemeklerle ve köpek mamalarıyla beslenen köpekler arasında büyük farklılıklar gözlemlenir. Ayrıca Sibirya kurtlarının özenle tüketmesi gereken besinler vardır.

  • Bolca su tüketmelilerdir
  • Bol süt tüketmelilerdir
  • Pişmiş kemikler yemelilerdir
  • Soğan yemelilerdir
  • Üzüm, kuru üzüm, kuru erik tarzında gıdalar yemelilerdir

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar