MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Tuhaf Davranışları ve Nedenleri

16.09.2019 21:46:40

Hepimiz kedilerimizin zaman zaman tuhaf hareketler yaptığını görmüşüzdür. Peki bakalım bu çılgın dostlarımız bunları neden yapıyor.

Kediler kutuları neden çok seviyor?

Öncellikle, güvenlik için. Kediler içgüdüsel olarak üç taraftan kapalı olan kutulara yönelir ve açık olan tek yerden etraflarında neler olup bittiğini görebilirler. Gizlice bir kutunun içine girip kedinizi korkutamazsınız. En azından onlar böyle düşünüyor.

Kediler neden mırlar?

Mırlamak genellikle beslenmek veya sevilmek gibi olumlu deneyimlerle ilgilidir. Bu nedenle çoğu insan tarafından kedinin mutluluğuna işarettir. Yavru kediler doğduktan birkaç gün sonra mırlamayı öğrenir. Bu onların annelerine “ben iyiyim” deme şekilleridir.

Neden bizi yoğuruyorlar?

Biyolog John Bradshaw kedilerin bizi daha büyük ve düşman olmayan kediler olarak gördüğünü öne sürüyor. Kedilerin insanlara karşı davranışları, annelerinin midelerine süt akışını uyarmak için yaptıkları yoğurma hareketi gibi, içgüdüsel olarak yönlendiriliyor.

Kedi otu kedilere ne yapıyor?

Kedi otu(kedi nanesi), kediler için gaip bir ilaçtır. Bu bitkinin kokusunu aldıktan sonra kediler coşkulu bir biçimde yuvarlanacak, görünmeyen arıları kovalayacaklardır. Ancak bu bitki bütün kedileri etkilemiyor. Kedilerin %20 ila %30’u kedi otundan etkilenmiyor.

Köpeklerin aksine neden kedilerin hepsi birbirine benziyor?

Köpekler genetik mutasyonda daha iyidir, bu yüzden birçok farklı köpek türü vardır. Araştırmacılar, köpeklerin kaygan genom olarak adlandırılan şeye sahip olduklarını, genetik yapılarının mutasyonlara nispeten daha hızlı adapte olduklarını söylüyor. Öte yandan kediler bu kabiliyete sahip değiller.

Kediler kendilerini temizlemeye bu kadar zaman ayırırken neden sudan nefret ediyor?

Öncelikle, suyla kaplanan kürkün kuruması uzun zaman sürer bu da kedileri rahatsız ediyor. Ayrıca kediler insanların onları evcilleştirmeleri yüzünden ıslanmaya alışkın olmayabilirler. Bunun yanında kediler doğuştan avcı oldukları için ıslandıkları zaman yaydıkları kokular avları için bir hediye gibidir.

Kediler bizden nefret mi ediyor?

Kedilerin en büyük hayranlarımız olmadığını duymuşsunuzdur. Kapının önünde sahibinin eve dönmesi için sabırsızlıkla bekleyen köpeklerin aksine, kediler insanlara karşı daha çok kayıtsızlık gösterme eğilimindelerdir. Çünkü köpeklerin aksine kediler insanların emirlerine uymak için evcilleştirilmemişlerdir. Atalarımız, tarıma dayalı geçim kaynaklarına geçtikleri zaman kedileri bir ortak olarak görmüşlerdir çünkü kediler fareleri ve diğer haşeratları yakalamak konusunda başarılılardır. Kedilerin atalarını düşündüğümüz zaman hala başına buyruk bir avcımız var. Ancak kediler bizden nefret etmiyor, sadece bize ihtiyaçları olduğunu düşünmüyorlar.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar