MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Golden Retriever Karakteri ve Özellikleri

16.09.2019 13:50:30

Golden Retriver’in Özellikleri av tutkunlarının dikkatini çekmektedir. Bu cinsin 19 yy da İngiltere’yi ziyaret eden bir Rus sirk grubunda bulunan altın sarısı tüylere sahip olan türü belli olmayan köpek ile Bloodhound ile çiftleşmesi ile oluşan melez bir ırk olduğu bilgisi yaygındır. Bu cins köpekler yaşama aşkı ile dolu, sevimli, sevgileri ve enerjileri oldukça fazladır. Kolay uyum sağlar ve çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Yemeyi çok severler o yüzden kilo kontrollerinin sağlanması için yemek miktarları iyi ayarlanmalıdır.

Golden Retriever Özelikleri ve Karakteri

Kolay eğitilebilen, sadık bir yapıya sahip olup sahipleri mutlu oldukça kendileri de mutlu olurlar. İtaatkâr yapıya sahip olduklarından itaat edilerek yapılan eğitimleri daha çabuk öğrenirler. Avlanmayı oyun gibi görür ve çamur bataklıktan bile avlanan hayvanı sahiplerine getirmekte tereddüt etmezler. Sabır abidesi denecek kadar sabırlı, yalnız kalmayan bir türdür. Oyun oynamayı sevdikleri için küçük çocuk olan evlerde beslenmesi oldukça özen istemektedir. Oyun oynuyorum sanarak çocuklara bilmeden zarar verme olasılıkları vardır. Düzenli egzersiz yapmaları gereken bu tür boş alanlarda koşuşturmayı sevmektedir. Tüyleri parlaklığından ödün vermez. Haftada bir iki kere fırçalanıp temizlendiğinde tüylerinin güzelliğine hayran kalırsınız. Sık bitki örtüsüne rahat uyum sağlayan bu tür güçlü ve yüzmeyi seven bir türdür.

Özelliklerinden bazıları da sosyalleşmeyi seven, modern ve sportif olmalarıdır. Bu türün kendine has başı dik ve piyona tuşlarına basar gibi yürüyüşü vardır. Erkeklerinin boyları 56-61 cm, kiloları 29-34 kg kadar olmaktadır. Eğitimleri kolay olup evde çok yalnız kalmadıktan sonra huzursuzluk çıkarmayacak bir canlıdır. Öğrenmeye istekli olmaları sahiplerinin işini kolaylaştırmaktadır. Sosyalleşme ve temel itaat eğitimiyle öğretilen her şeyi öğrenen yapıya sahiptirler. Sizi anlamadıklarını sakın düşünmeyin çünkü ağzınızdan çıkan her kelime iyimi kötümü anlamaktadırlar. O yüzden cesaret veren övgü dolu sözlerle, koşullu ödüllendirme ile eğitilmeleri daha kolay olmaktadır. Tuvalet ve kafes eğitimlerinde tuvalet dönüşünde kafese girişinde emir verildiğinde yapınca mama veya bisküvi ödülü verilerek öğrenmesi kolaylaştırılabilir. Eğitimleri sırasında söz dinleme ve itaatte eşi olmayan bir köpek türüdür. Kolay eğite bilmeleri ve emirlere eksiz itaatleri sayesinde yarışmalarda üstün başarılar elde etmektedirler.

Golden Retriever Eğitimi

Eğitimlerinin kolay olması ve uysallıkları nedeni ile ilk defa köpek besleyenler için ideal bir tercihtir. Mevsim değişiklikleri nedeni ile ne kadar tüy dökseler de güzelliklerinde bir şey kaybetmezler. Her halleri ile ilk görenlere kendini sevdiren bir yapıya sahiptirler. Bu nedeni iledir ki hem çocukların hem büyüklerin ilk görüşte âşık oldukları bir köpek türüdür. Her hareketi ile sahibine olan sevgisini gösteren ilgiyi seven bir tür olması da evde beslemek için ideal hale getiren özelliklerindendir.

Evde besleyenleri pişman etmeyecek titizliğe sahip, öğrendiğini eksiksiz noksansız uygulayan ve bundan mutluluk duyan bu tür evde beslemek için ideal köpek ırkıdır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar