Sibirya Kedisi Tarihçesi Karakteri ve Bakımı

7.12.2019 12:31:07

Siberia, Siberian, Sibirya kedisi olarak da bilinen bu ırk tahmini 1000 yıllık tarihe sahip oldukça eski kedi ırklarından birisidir. Zorlu dönemleri, çetin kış şartlarını atlatarak gelen bu kediler oldukça dayanıklı ve güçlü kediler olarak bilinmektedir.

Sibirya Kedi Tarihçesi

Efsanelere ve mitolojik hikayelere girmeyi başaran bu kedi ırkları, 1996 yılında konfederasyon ve 2006 yılında tüm dünya tarafından ırk olarak tanınmıştır. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu kediler, anavatanı Rusya’dır. Doğa koşullarına kendini adapte etmiş, ataları Sibirya Taigası olarak bilinmektedir.

Sibirya Kedisi Karakteri

Sahiplerine karşı oldukça sadık, sevecen ve sıcak kanlı hayvanlardır. Doğa şartlarından dolayı tepelerde dolaşmayı ve atlamayı oldukça severler. Kabarık ve hantal görüntülerinin altında oldukça çevik ve atletik bir canlı yatmaktadır. Yabancılara karşı sert davranışlar sergilemezler. Zeki ve etrafındaki olayları kavrama konusunda pratik zekaya sahiptir. Oyun oynamaya ve egzersiz yapmaya kesinlikle bayılırlar. Sıcakkanlı tavırları çocuklarla ve sosyal çevre ile kolay anlaşmasını sağlar. Onlarla oyun arkadaşı olması kimseyi şaşırtmamalıdır. İlginç hareketleri size aynı bir akrobatik dans sanatçısını andırabilir. Meraklı ve oyuncu kediler olması, enerji seviyelerinin yüksek olduğunu da bizlere göstermektedir.

Sibirya Kedisi Fiziksel Özellikleri

Orta ve büyük ırk kediler arasındadır. Dişi kediler erkeklerine göre biraz daha ufak olsalar da güçlü, atletik ve kaslı bir yapıları vardır. Düz burun çizgileri, kısa ve geniş kafaları vardır. Avcılık yetenekleri gelişmiş olan bu ırklarda, güçlü çenelere sahip olmaları hiç de şaşırtıcı değildir. Spesifik ırka özel bir göz rengi bulunmamakla birlikte her renkte görmeniz olasıdır. Kısa bacakları ve geniş patileri bulunmaktadır. Güçlü ve kısa boyunları ile uzun kürke sahip olabilirler. Bu vücut biçimi onlara hem güçlü olmayı sağlarken hem de görsel olarak çok tatlı ve sevimli görüntüyü bize göstermektedir. 4-8 kg arası kilolarda, 30 cm yüksekliğe sahiptir. 3 katmanlı kürkü gözlerinde olduğu gibi karma her renge sahip olabilir fakat genelde açık renk tonlarına sahiptir.

Sibirya Kedisi Bakımı ve Sağlığı

Mevsim geçişlerinde her kedide rastlayabileceğiniz anormal tüy dökümü sıkıntısı ile karşılaşabilirsiniz. Uzun ve kabarık tüylere sahip olması nedeniyle tüy bakımına ekstra önem göstermeniz gereklidir. Kum kapları, mama ve su kaplarının temizliğine dikkat etmeli, onların hijyen konusunda biraz takıntılı canlılar olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Ara ara göz akıntısı olabilir, hafif nemli bir bezle her gözü farklı şekilde temizlemeniz gerekebilir. Bilinen kalıtsal bir hastalık belirtisi göstermemişlerdir. Her kedide olabilecek, kalitesiz mama beslenmesi ve hijyen kurallarının ihmal edilmesi sonucu, böbrek, sindirim ve tüy dökümü sorunları görülebilir. Diş eti hastalıkları görülmemesi adına haftalık diş fırçalamasına yavruyken kedinizi alıştırmanız ileride çok işinize yarayacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar