MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Neden Tercih Edilmeli?

7.12.2019 10:06:14

Kedilerin beslenme alışkanlıkları günümüzde kuru mama ağırlıklı olmak üzere devam ettirilmektedir. Bu hem diş yapılarına hem de sindirim sistemlerine yardımcı besin değerleri içermektedir. Oldukça uygun fiyatlı olması ve pratik besin çözümleri sunması oldukça önem arz etmektedir.

Bildiğimiz üzere yavru, yetişkin, kısırlaştırılmış ve buna benzer tipte kuru mamalar mevcuttur. Bunların yanında farklı cinslere göre kimi zaman da kronik rahatsızlık yaşayan kediler özelinde kuru mama tipleri bulabilmeniz mümkündür. Normal mamaların yanında eğer kısırlaştırılmış bir kediniz var ise neden bu tip mama tercihine yönelmeniz gerektiğini açıklayalım.

  • Erkek kedilerin, idrar yollarında taş oluşmasının önüne geçer. İçeriğinde bulunan besin maddeleri ve değerleri, problem oluşmasını önleyici ve sıkıntıları onarıcı özelliğe sahiptir.
  • Kolay bir şekilde sindirim yapılması amaçlanmıştır.

Mama seçimi yapılırken marka ve fiyattan önce kedinizin durumunu karşılayıp karşılamayacağına bakmanız çok daha önemlidir. Kısır bir kedinin yavru kedi maması yememesi gibi, yavru kedinin de yetişkin kedi maması kullanması beklenmez.

Kedinizin çok daha formda ve kilo alarak buna bağlı hastalıklara yakalanmaması için kısırlaştırılmış kedi maması tercih etmeniz gerekmektedir. Yavru kediler oldukça hareketli, büyüme çağında ve çok daha fazla enerji harcadıkları için yüksek proteinli mama kullanmaları sağlanır. Kısırlaştırılmış yetişkin bir kedi ise hareket seviyesi oldukça azalmış olup, eskisi gibi yağ yakımı gerçekleştiremeyecektir. Genelde yaş öncesi mamalarda yağ oranı yüksek olurken, yetişkin ve kısır kedilerin mamalarında bu yağ oranı yarı yarıya düşürülmektedir. Kedinizin kilo almasının önüne geçmek ve obeziteye bağlı sağlık sorunları yaşamaması için kısırlaştırılmış kedi maması tercih edilmelidir.

Bu tip mamaların en büyük özelliği, magnezyum, kalsiyum ve fosfor oranlarının günlük ihtiyaçları akabinde hazırlanmış olmasıdır. Yağ oranının diğer mamalara göre yarı yarıya azaltılmış olması evcil dostumuzun sağlığı için oldukça önemlidir. Kedilerin kısırlaştırıldıktan sonra yaşı ilerledikçe beslenme alışkanlıklarında bu yönde değişim sağlamak ve onların buna uymasını sağlamak tamamen onların sağlığı ve uzun bir ömür sürmesi açısından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kolaylıkla sindirilebilen kısır kedi mamaları, düşük karbonhidrat içerdiğinden kilo kontrolünü sağlamaktadır. Yavruyken onun oyunlar oynayıp, enerji atmasını sağladığınız egzersizleri kısırlaştırıldıktan sonra da ihmal etmemeli, yaşına bağlı olarak ilgi ve sevginizi göstermeyi ihmal etmeyin.

Farklı marka ve içeriklere sahip kısırlaştırılmış kedi mamalara göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar