Sfenks Kedisi Hakkında Bilgi Özellikleri ve Bakımı

23.7.2019 14:19:38

SFENKS KEDİSİ

 

TARİHÇESİ

1960’lı yılların başında Kanada’da yaşayan bir çiftin siyhah kedilerinin yavrularından bir tanesinin genetik mutasyona uğraması sonucu tüysüz doğmasıyla birlikte dünyanın en ilginç kedi cinsi olan Sfenks kedisi ortaya çıkmıştır.

Bu kedi doğduğu andan itibaren insanların dikkatini çekmiş ve eşsiz olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle bu kedinin çoğaltılması için hemen harekete geçilmiştir. 1970 yılında  ilk tüysüz erkek kedi meydana gelmiştir. Erkek kediyle çiftleştirilen kedilerden dünyaya gelen bazı yavrular da tüysüz doğmuştur.

Tüysüz Kanada Kedileri olarak da bilinen bu tür Uluslararsı Kedi Derneği bünyesinde çalışan kedi üreticileri tarafından çoğaltılmayı başarmış ve ırk örnekleri Avrupa’ya gönderilerek neslinin devam etmesi sağlanmıştır. Böylece Sfenk kedisi ırkının devamı günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Sfenks kedileri adlarını mısır çöllerinde bulunan sfenks heykellerinden almışlardır. Diğer ismi Mısır Kedisi olan bu kediler Afrika Kıtası’nda Mısır Kedileri olarak anılmaktadır.

İngiltere’deki Sfenks Kedileri Koruma Birliği “2008, Sfenks kedilerin yılı oldu. Dünyanın dört bir yanından insanlar bu kedilere sahip olmak için bizim Sfenks kedi çiftliklerimize başvurdu. Ancak sadece, onlara çok iyi bakacaklarına ikna olduğumuz meraklıların başvurularına cevap veriyoruz.” diyor.

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Sfenksler orta boylu, kaslı kedilerdir. Kulakları geniştir ve öne bakar vaziyette durur. Gözleri her renk olabilir ama yeşil ve mavi en yaygın olanlarıdır.

Çeşitli renklerde olabilirler. İlk doğduklarında oldukça kırışık bir görünümleri vardır ama büyüdükçe kırışıklıklarından kurtularak daha düz bir vücuda sahip olurlar.

KİŞİLİKLERİ

Sfenksler, genel olarak ilgiyi severler. Gittikleri her ortamda samimiyetleri ve atletik yapıları sebebiyle insanların dikkatini çekmeyi başarırlar.

Dengeleri çok iyidir. Kapı ve raflar üstünde rahatça yürüyebilirler. Ayrıca tırmanda konusunda da oldukça iyilerdir.

Uysallardır ve eğitimleri çok kolaydır. Oyun oynamayı, insanlarla vakit geçirmeyi çok severler.

Misafirleri çok severler. Oldukça sosyaldirler yeni insanlarla ve yeni hayvanlarla tanışmak çok hoşlarına gider. Oldukça nazik canlılardır.

Sfenks kedileri bazı psikolojik hastalıkların tedavi aşamalarında da kullanılır. Bu yüzden çeşitli psikologlar tarafından önerilir. İnsanlarla, bebeklerle en iyi geçinen kedi türüdür. Hatta köpeklerle de çok iyi anlaşırlar.

SFENKS KEDİSİ BAKIMI

Sfenksler tüysüz hayvanlar oldukları için bakıma çok da ihtiyacı yokmuş gibi görünebilir. Ancak bu yanlış bir düşüncedir.

Kedilerin vücutlarından tüyleri sağlıklı tutmak için bir yağ salgılanır. Kürklü kedilerde bu yağlar tüyler tarandığı için vuücuda eşit olarak yayılır ve bir sağlık problemi yaratmaz ancak Sfenksler tüysüz canlılar oldukları için derilerinde yağlanmalar oluşur. Haftada en az bir kere banyo yaptırılmaları gerekir. Düzenli olarak da vücutlarına bakım yağları sürülmesi gerekir. Yoksa cilt ve deri hastalıkları oluşabilir. Banyo alışkanlığını küçük yaşta kazanırlarsa ilerleyen yaşlarında banyoya giderek temizlenmeyi kendileri isteyeceklerdir.

Diş eti hastalıkları Sfenks kedilerinde sıklıkla meydana geldiği için en azından haftalık ağız ve diş bakımı yapılmalı, dişleri fırçalanmalıdır.

Kediler soğuğa karşı dayanıklılıklarını kürkleri ile sağlar. Sfenkslere kış aylarında bir elbise veya süveter giydirirseniz soğuk günleri rahat ve sıcak geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Sfenklerin ciltleri direkt güneş ışığından korunmalıdır. Az ya da direkt olmayan güneş ışınları citleri için yararlıdır. Ancak direkt güneş ışığına maruz kalmaları halinde aynı insanlar gibi onlar da yanabilirler.

Kulakları haftada bir kontrol edilmelidir. Eğer kulak içleri kirli görünüyorsa ılık suyla ıslatılmış bir pamuk yardımıyla silebilirsiniz. Ancak kulak pamuğu kullanmak kedilerin iç kulağına hasar verebileceği için tehlikelidir.
Yorum YapYorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.

Kayıtlı Yorumlar