MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Guinness Rekorlar Kitabına Girmiş Hayvanları Duyunca Çok Şaşıracaksınız

25.07.2019 13:01:37

Öncelikle sizlere Guinness Rekorlar Kitabı nasıl çıkmış bunu anlatmakla başlasam daha doğru olur diye düşünüyorum. Çıkış hikayesi oldukça ilginç. Guinness Bira Fabrikası'nın sahibi Sir Hugh Beaver isimli kişi bir partide arkadaşlarıyla sohbet esnasında "en hızlı kuş"un hangisi olduğuna dair hararetli bir tartışmaya girerler. Bu tartışma öylesine inatçılığa dönüşmüş ki cevabın kolay bulunabilmesini isteyecekken dört yanındaki "en"leri yazmaya başlamış Dünyanın en uzun insanı, en büyük iskambil kağıdı kulesi, en uzun süre nefes tutan veya dünyanın en küçük köpeği gibi aklınıza gelebilecek tüm "en"lere ulaşmam mümkün. Aralarında çok sayıda "bu rekoru kim yapmış? neden böyle bir şeyi denemiş ki?" gibi soruları sorgulayacağınız çok ilginç konu başlıkları da var. 

Guinness Rekorlar Kitabı ilk defa 1954 yılında 1000 adet basılmış. 1955'te ise kitaptan 70 bin adet basılarak İngiltere'nin "En Çok Satılan Kitaplar" arasına girmeye hak kazanmış.Bugün ise 100 farklı ülkede 37 dilde 100 milyondan fazla satıldı. En çok satılan kitap rekoruna da kendi adını yazdırdı. Eh ismine de bu yakışır.

Haydi gelin hep beraber Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş bazı hayvan dostlarımıza göz atalım ve günümüze neşe üstüne neşe katalım.

Ağzında en fazla tenis topu tutma rekoru

Golden Retriever cinsi köpek Augie 5 tenis tonupu aynı anda ağzına alarak sahibine geri götürmesiyle rekorlar kitabına girmiş durumda. 8 yaşına basan Augie'nin sizin de tahmin edeceğiniz üzere en sevdiği oyun top yakalama oyunu.

Yaşayan en uzun boylu kedi

Günümüzün en uzun kedisi Ludo, İngiltere'de yaşamakta. Boyu ise tam 1 metre 18 santimetre ile bu rekorun sahibi.

Frizbi yakalama rekoru Rose'de!

6 yaşında bir Labrador cinsi olan Rose, ayrı ayrı atılmış 7 frizbiyi aynı anda ağzında tutmasıyla ünlü. Bu yeteneği ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazanmış bile.

En uzun köpek!

En uzun köpek ise Freddie isimli bir metreyi aşan boyuyla yaşayan en uzun köpek ünvanını alan bir melek. 

En küçük köpek ünvanı

Dişi bir Chihuahua olan Milly en küçük köpek ünvanını almış durumda. Boyu ise 9.5cm.

En yüksek ses tonuyla mırlayan kedi

Merlin mırlıyor mırlamasına ama çıkan ses desibeli 67.8'e ulaşıyor. Bu ses bulaşık makinesi ya da klimanın çıkardığı sese eşdeğer nitelikte. Eminiz çok mutlu bir kedi.

Dünyanın en hızlı kaplumbağası: Bertie!

Bertie, 1 saniye içerisinde 28cm mesafe katediyor. Bu mesafe Bertie'yi rekortmen yaptı. 5.50 metreyi yaklaşık olarak 19.58 saniyede kateden Betie dünyanın en hızlı kaplumbağası!
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar