MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sevimli Dostumuz Köpeğimize Neden Oyun Oynatmak Zorundayız?

13.02.2020 10:11:59

Günlük aktiviteler, egzersizler, kısa olsa dahi yürüyüşler, evcil dostlarımızın fiziksel ve ruhsal olarak diri ve mutlu kalmasını sağlamaktadır. Günlük olarak hem kendi hayat rutinimize bu durumu eklemeli hem de köpeğimizi bu düzene alıştırmamız uzun vade de onun yaşam kalitesini yükseltmemizde çok yardımını göreceğimiz bir durumdur. Egzersizlerin köpek ve sahipleri üzerine olumlu etkileri nelerdir?

  • Evde ya da bahçede tüm gün tek başına duran bir köpeğin ruhsal yönden oldukça içine kapanık ve mutsuz olabileceğini görebilirsiniz. Beraber aktivite yapmanız onu ruhsal yönden korurken, iyileşmesini sağlayacaktır. Depresyon ve stresten korunmasını sağlayacak egzersiz ve oyunlar çok daha sevimli bir köpek olmasına vesile olacaktır.
  • Oyunlar onun çok daha zeki bir köpek olmasına zemin hazırlar. Çeviklik ve harekete bağlı oyunlar oynasanız dahi zekasının gelişmesinde ve çok daha kolay eğitilebilir bir köpek olmasını sağlar.
  • İnsanlarda olduğu gibi sporsuz ve hareketsiz geçen yılların birçok eklem ve kas ağrısını tetiklediğini ve bu bölgelerde rahatsızlıklar yaşandığına şahit olmuşsunuzdur. Köpeklerin de yaşları ilerledikçe bu tip sıkıntıları yaşamasının önüne geçmek adına yavruluğundan itibaren sporla iç içe ve oyunlar oynamanız onların fiziksel olarak çok güçlü ve gelişmiş hale getirecektir.
  • Belki de onları oynatmanın en keyifli yanı beraber aktivitede bulunarak onla aranızdaki bağı ve gücü sağlamlaştırmak. Esnek ve çevikliğini artırırken daha sağlıklı bir köpek olmasını sağlıyorsunuz ayrıca beraber vakit geçirerek aranızdaki bağı geliştiriyorsunuz.

Havaların kötü olduğu zamanlarda kışın da etkisiyle tembellik yaparak evcil dostumuzu da bu tembelliğe uydurmak genelde yaptığımız yanlış davranışlardan birisidir. Soğuk hava, kar, yağmur, olumsuz hava şartları işin bahanesi olup kapalı ortamlarda da oyunlar oynayabilirsiniz. Öncelikle köpek oyuncakları satın alarak kendi kendine oynaması vakit geçirmesi için onu teşvik edebilirken hem oyuncaklarla beraber hem de kendinizin ortaya çıkaracağı farklı oyunlarla evcil dostunuzla farklı aktiviteler yaratabilirsiniz.

Mama bulma oyunu ile sakladığınız mamayı kokusundan bulmaya çalışmasını sağlayabilirsiniz. Çok sevdiği ödül maması olabileceği gibi kuru mamasını da kullanabilirsiniz. Önden mamasını koklatıp kokuyu takip etmesini ve bulmasını sağlayın. Bunun bir ödül oyununu anladığı anda heyecanla tekrar tekrar mamayı bulmak için etrafta dört dönecektir.

İp çekiştirme oyuncağıyla onun ağız ve çene kaslarının gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Çünkü köpekler ağızlarıyla bir şeyleri çekiştirmeye bayılırlar. İpi ona gösterip saklayabilir ve peşinizden koşmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca çocukluğumuzda herkesin oynadığı kovalama ve ebeleme oyununu köpeklerinize de öğretip oynayabilirsiniz. Emin olun ki dakikalar içerisinde bu oyunu anlayıp devam ettirebilecekleri zekaya sahiplerdir. Köpeğinizin gözlerinin içine bakıp onu kovalamaya başlayın. Yakaladığınızda ona dokunun ve gözlerinin içine bakarak geldiğiniz yöne geri kaçın. Evcil dostunuz bunun oyun olduğunu kısa sürede anlayarak sizlere eşlik edecektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar