MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Bıyıkları Hakkında 7 İlginç Bilgi

12.02.2020 19:59:07

Kedilerin neden bıyıkları var? Kedi bıyıkları sadece onları daha sevimli göstermekle kalmaz, aynı zamanda nereye gittiklerini anlamalarına da yardımcı olur. Aynı zamanda açıklıklara sığıp sığmayacaklarını anlamalarını sağlar ve ruh hallerinin bir göstergesidir.

1. Kedi Bıyıkları Çok Hassastır

Kedi bıyıkları derideki sıradan kürklerden çok daha derin köklere sahiptir ve kedi bıyıklarının etrafındaki alan çok fazla sinir ve kan kaynağına sahiptir. Bu, bıyık uçlarını o kadar hassas yapar ki, bir esintinin yönündeki en ufak bir değişikliği bile hissedebilirler.

2. Sadece Burunlarında Değiller

Kediler burunlarının her iki tarafında bulunan 8 ila 12 kedi bıyığına ek olarak, gözlerinin üstünde, çenesinde ve alt ön bacaklarının arkalarında da kısa bıyıklara sahiptir.

3. Nereye Sığacaklarını Anlamalarına Yardımcı Olurlar

Kedinizin burnundaki bıyıklar genellikle bir açıklığın ne kadar geniş olduğunu ve ona sığıp sığmayacağını anlamasına yardımcı olur. 

4. Avlarının Konumunu Anlamalarını Sağlar

Kediler ileri görüşlüdür yani yakından çok iyi göremezler. Bu yüzden avlarını yakalayacakları zaman uygun pozisyonda olup olmadığını hissetmek için bıyıklarına ihtiyaçları vardır. Kedilerin ön ayaklarındaki bıyıklar az ölçüde, çenesinde ve burunlarındaki bıyıklar ise bunun için çok önemlidir.

5. Duygusal Barometrelerdir

Kedinizin bıyıklarının konumu onun ruh halinin bir göstergesi olabilir. Bıyıkları rahatlamış ve yanlara doğru yapışmışsa, sakinlerdir. Eğer ileri itilirlerse, bu onun heyecanlı ve uyanık olduğu anlamına gelir. Ve eğer yanaklarına yaslanmışlarsa, kedinizin kızgın veya korkmuş olduğu anlamına gelir.

6. Kedilerin Bıyıkları Asla Kesilmemelidir

Kedilerin bıyıkları bazen dökülebilir ama bıyıklara dışarıdan bir müdahale asla gelmemelidir. Bıyıkları kesilen kediler yönünü kaybedebilir, baş dönmesi yaşayabilirler çünkü hayati navigasyon sinyallerini alamıyor olurlar.

7. Kedilerin Bıyık Renkleri Değişebilir

Kedilerin de yaşlandıkça aynı insanlar gibi tüyleri beyazlaşmaya başlar. Bu yüzden bıyıklarının rengi de yaşı ilerledikçe beyazlaşabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar