Hamster ve Ginepig Arasındaki Farklar Nelerdir?

12.02.2020 12:22:24

Hayvanlar dünyasında birbirine benzeyen ve bunların birbirinden ne farkı var ikisi de hamster zaten denilen konuya giriş yapıyoruz. Birbirlerine çok benzeyen bu kemirgen dostlarımızın bilimsel açıdan da incelenerek oldukça farklı oldukları ve ayırt edici özelliklerinin olduğunu en baştan belirtip ayrıntılara geçelim.

Aralarındaki Benzerlikler

Her ikisi de kemirgen soyu olan Rodentia ailesinden gelmekte olup farklı gruplara aittir. Çene ağız ve diş yapıları birbirlerine oldukça benzemekte olup kesici ve delici gücü oldukça yüksektir. Yaptıkları kemirme ve ağız egzersizleri ömür boyu bu kemirme gücünü yüksek tutmaktadır. Ortak özelliklerinden en önemlisi gündüzleri az hareket eden ve uykucu bunun tam tersi gece aktif ve enerjik olmalarıdır.

Hamster ve Ginepig Farklılıkları

Aynı soya sahip olmalarına rağmen alt grupları farklıdır. Bu fark aralarındaki ayırt edici ve ikisinin karakteristik özelliklerinin belirlenmesinde de etkin rol oynamaktadır. Temel farkları, fiziksel, beslenme şekilleri, karakteristik olarak incelediğimizde ikili arasında ayırt edici özellikler çok daha rahat anlaşılacaktır.

Fiziksel Farklar

Hamsterler ortalam 15cm iken Ginepigler 25cm’ye kadar ulaşabiliyorlar. Bu da daha fazla yemelerine bağlı olarak çok daha iri ve geniş vücutlara sahip olduklarına neden oluyor. Fiziksel görüntü olarak 1.5 kat büyük olan Ginepigler görüntü olarak büyük bir avantaja sahip. Ayrıca hamsterlerin doğada tahmini olarak 20-25 farklı türü bulunurken Ginepig 10 civarı türü bulunuyor. Bir diğer husus ise kaliteli yem ve uygun yaşam koşulları sağlandığı taktirde 2-3 yıllık ömre sahip Hamsterlerin süresi neredeyse akrabalarından 2 kat daha az fakat doğurganlık gönünde Ginepigler 2-4 arası yavru doğurabilirken, minik hamster ordusu 10-15 arası bir doğumda ortaya çıkabilmektedir. Doğurganlık konusunda her ne kadar yaşam süreleri az olsa da nesillerini sürdürme konusunda Hamsterler çok başarılılar.

Beslenme Şekilleri

Hamsterlar, sebze, meyve ve bitki yaprakları zor günleri için depoladıkları besinlerdir. Ana besin maddesi olarak günlük meyve, kökler ve yapraklar hoşlarına fazlasıyla gitmektedir. Ayrıca belirtmek gerekirse Hamsterlar hepçildir. Et ve otu beraber tütekebilirler. Kilosu neredeyse 1kg'a kadar ulaşabilen Ginepigleri ise kuyruksuz kemirgenler olarak bilinmekle birlikte otçu canlılardır. Taze sebze ve meyveler, kuru ot ve kuru gıdalar uygundur.

Karakteristik Farklar

Ses çıkarma ve gürültücülük konusunda Ginepigler oldukça gürültücü hayvanlardır. Her ikisinin de gece daha aktif ve ses çıkarabileceğini göz ardı etmeyin. İnsanlarla etkileşim ve temas konusunda Ginepigler, Hamsterlerin aksine çok daha insan canlısı ve kendini sevdirmeye meyillidir. Özellikle aç olduklarında ve yemek saatlerinde Hamsterlarda agresif davranışlar gözlemlemeniz olasıdır. İlgi görme ve sevgi arsızlığı konusunda Ginepigleri bir adım öne çıkarabiliriz.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar