MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Patilerini Yakından Tanıma ve Olası Sorunlar

12.02.2020 10:03:33

Kediler bakım gibi konularda birçok evcil hayvana göre kendi kendilerine yeten canlılardır. Temel bakım konuları dışında onların yaşamlarına müdahale etmemizi gerektiren durumlar oluşmaz. Bakım ve hijyen konusunda bizleri bile ceplerinden çıkaracak olan bu hayvanların kimi zaman sağlık ve temizlik konusunda dikkat edebileceğimiz durumlar oluşabilir. Pati ve tırnak bakımı zaman zaman kontrol etmemizi gerektiren kedi bakımı konularından birisidir.

 

Kedilerin Pati Yapısı

Ön kısımda 5 ve arka patilerde 4 parmak bulunmakta olup her parmağın tırnağı vardır. Sert olmasının yanında bu patiler serttir. Evcil dostlarımızın kendilerini koruma yükseklere tırmanma sürtünme gücünü ortaya çıkarabilecek güçtedir. İstedikleri zaman ya da kendilerini güvensiz hissettiklerinde tırnaklarını saniyeler içerisinde ortaya çıkarabilir. Ayrıca elinizde patilerinin ucuna bastırdığınızda tırnaklarını görebilmeniz mümkündür. Pati ve tırnaklarının doğal yollar egzersiz yapması tırnaklarının törpülenmesi için tırmalama aparatı kullanmanız gelişimleri açısından mükemmel olacaktır.

Kedi Patileri Nasıl Kontrol Edilmeli?

Evcil dostlarımız dilleriyle önce patilerini daha sonra patileri yardımıyla erişebildikleri tüm noktalarını temizlemeye başlarlar. Bu sebeple kedilerin çok sık banyo yaptırılmasına ihtiyaç olmadığını söylemekteyiz. Patileri kendilerinin temizlediği sırada bazen ısırırcasına patilerini sağa sola çekiştirdiğini görürüz. Burada kalan tozlar ya da tuvalet kabından patisine takılan kum taneciklerinin olduğundan şüphelenebiliriz. Bununla birlikte dışarı çıkan ya da bahçede dolaşan bir kediniz var ise çok daha fazla dikkatli olmanız gerekebilir. Kir ve tozun yanında taşlar yabancı cisimlerin kedinizin patisine zarar vereceğini göz ardı etmemelisiniz. İki parmağının arasında kalan ve yaralanmalara yol açabilecek bu durum zamanla enfeksiyon ve apse riskini beraberinde getirir. Soğuk ve kış aylarında eğer karın yağında bir bölgede iseniz soğuk ve çatlaklara karşı dikkatli olmalı bunun yanında yaralanmalara karşı gün aşırı severken kontrol işlemini gerçekleştirmek müdahale etmenin geç kalınmasını önleyecektir.

Kedi Patilerinde Görülebilen Sorunlar

Tamamen evde büyüyen ve yaşayan kedilerde patiler üzerinden problem yaşamanız oldukça düşük bir durumdur. Fakat bu durum kontrol ve bakımlarını aksatmamız konusunda bize cesaret vermemeli her iki durumda da evcil dostumuzun kontrollerini aksatmamalıyız.

Bahçe ve sokakta dolaşan bir kedi için çok fazla tehlike varken ev ortamında bu durum yüzdesel olarak da çok aza inecektir. Eğer sivri bir cisim batması sonucu kedinizde huzursuzluk veya yürüyüşünde zorlanma topallama görüyorsanız hiç vakit kaybetmeden ne olduğunu kontrol ederek batan bu cisim ucu kör bir cımbız yardımıyla temizleyin. Eğer yabancı cismin çok daha derin de ve çıkarırken ucunun içerde kalma riskini ön görüyorsanız uzman veteriner desteği çok daha akıllıca olacaktır. Bir başka ürkücü ve başımıza gelmesini istemeyeceğimiz bir durum ise patisinin üzerine ağır bir eşyanın ya da tekerlek geçmesi. Acı acı ses çıkarması ve patisindeki şişlik zaten bizlere anında acil müdahale edilmesi gerektiğini gösterecektir. Yara ve burkulmalar konusunda vakit geçmemek oldukça hızlı müdahale gerektirir. Su toplaması tırnaklarda kırılma yüksekten düşmeye bağlı zedelenme gibi durumların hepsinin kedilerimizin patisine zarar veren durumların diğerleridir. Zamanla yarıştığımızın farkında olup yanlış ve eksik müdahale etmeden uzmanların kontrolü neticesinde tedavinin başlatılması ileride kalıcı hasarların ortaya çıkmasının önüne geçecektir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar