MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Şehir Hayatında Köpeğinizle Gezerken Dikkat Etmeniz Gereken Tehlikeler

18.12.2020 12:57:08

Köpeklerin günlük rutin yaşamlarında yürüyüşler ve gezintiler son derece önemlidir. Sadece tuvalet ihtiyaçlarını gidermelerinin dışında fiziksel sağlıkları açısından yürüme, koşma veya etrafı koklamaları sağlıklarını zinde tutmak ve zihinsel açıdan da rahatlamalarına yardımcı olmaktadır. Yorgun köpek, her zaman sağlıklı köpektir. Köpeğinizin ırkına ve yaşadığınız çevrenin şartlarına bağlı olarak bunun süresi değişkenlik gösterse de yaşayabileceğiniz olası tehlikeler dünyanın neresinde olursanız olun aynıdır.

Enfeksiyon Riski

Aşı takvimine ve gerekli aşıları sahip olmayan köpeklerin dışarıda birçok virüse ve enfeksiyona karşı savunmasız olduğu bilinmektedir. Özellikle yavru köpeklerin gençlik hastalığına kadar aşıları tamamlanmadan veteriner tarafından da dışarı çıkarılmamaları şiddetle önerilmektedir. Dışarıda bulaşıcı birçok hastalığın da kol gezdiği düşünüldüğünde bu riske girmemek adına yavru ya da yetişkin fark etmeksizin tüm aşılarının eksiksiz yaptırıldığından emin olmanız son derece mühimdir.

Seslere Bağlı Korku ve Stres

Köpekler alışık olmadığı ve kirliliğe varan bu ses kargaşasından oldukça korkabilir. Sosyalleşme açısından eksiklik yaşayan köpeklerin bu yaşama uyum sağlayabilmesi adına ilk zamanlarda yoğun olmayan ve trafik gürültüsünün olmadığı rotalarda gezinti yapabilirsiniz. Zamanla çevresel unsurların arttığı yerlere gezerek onların da keşfetmesine ve bu seslere aşina olarak ileri de stres yaşamamasına yardımcı olabilirsiniz.

Başka Köpeklere Kavga Etme

Maalesef ki köpeğiniz sessiz ve söz dinleyen bir karaktere sahip olsa da tanımadıkları köpeklerle arkadaş olmadan önce kavga etme riskleri yüksektir. Bu durum onların doğası gereği birbirlerine üstünlük sağlama ya da tehlike görme neticesinde gerçekleşebilir. Nereye doğru güzergâh oluşturacağınızdan en azından sokak köpeklerine karşı dikkatli olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde kavgaya bağlı yaralanmalarla karşılaşabilirsiniz.

Susuz Kalma

Bu durum daha çok sıcak havalarda ve yaz aylarında başınıza gelebilecek olsa da önlemlerinizi almanız gerekmektedir. Uzun bir rotaya sahipseniz ve dışarıda fazla vakit geçireceksiniz yanınızda mutlaka temiz ve taze su bulundurun. Aksi taktirde dehidrasyona da bağlı olarak çok çabuk yorulacak ve verimsiz bir gezinti gerçekleştireceksiniz.

Çevreye Karşı Aşırı Hassasiyet

Bu durum daha çok şehir hayatında olan köpekler için görülen bir tehlikedir. Etraftan geçen insanlar, bisikletler, başka canlılar onlara tehlikeli ve ürkütücü gelecektir. Kimi zaman olduğu yerde kalıp hiç hareket etmeden dahi orada bekleyebilir. Yeteri kadar sosyalleşemeyen köpeklerde sık görülen bu durum zamana bağlı olarak geçebilir. Köpeklerin korkuya bağlı olarak kendilerini koruma amaçlı bir saldırganlık geliştirmesi karşın siz ondan emin olana kadar asla tasmasız ve ipsiz dolaşmasına izin vermemelisiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar