MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Sıradışı Temizlenme Rutinleri

21.12.2020 10:47:24

Gün içerisinde defalarca kez kendilerini temizlemeye çalışıyor olmaları aslında temizlikten çok farklı bir amaca hizmet ettiklerini bize belli etmektedir. Bu durum onlar açısından psikolojik rahatlatıcı etkili bir rutindir. Sadece kir ve tozlardan arınma odaklı olmayıp, kürk ve cilt sağlıklarını koruma amaçlı doğal bakım yapmaktadırlar. Kedilerin kendilerini gün içerisinde belirli aralıklarla yalamasının altında kirli olmalarının etkisi sıfıra yakındır. Doğal bakım yaptıkları kendilerine has bir temizlik alışkanlığıdır. Gün içerisinde kendini mutlaka bu ritüelin içerisinde sokmaktadır. Sizin yardımınızla banyo yapmış olsa dahi bu ritüelinden vazgeçmeyecektir.

Birden fazla kedisi olan insanların ise karşılıklı olarak kedilerinin birbirini temizleyerek yaladıklarına şahit olmaları ise kaçınılmazdır. Arası iyi olan kedi dostlarımızın birbirlerine saygı ve sevgilerini göstermek amaçlı bu harekete sıklıkla başvurmaları onların doğal etkileşim araçlarından sadece birisidir.

Kedilerin Dikkat Çekici Temizlik Rutini

Kediler konforlarına ve rahatlıklarına düşkün oldukları kadar hijyen konusunda da oldukça tutucu canlılardır. Bu hijyen hassasiyeti kendi bedenleri üzerinde olduğu kadar çevrelerindeki birçok şeyin ve kullandıkları eşyaların da aynı şekilde onlara uygun olması demektir.

Bizler gibi onlar da aynı sıklıkta ve hareketlerde bu ritüeli uygulamaktadırlar. Banyoya girince bizlerde önce biraz suyun altında kalıp daha sonra saçımızı yıkama işlemine girişmekteyiz. Daha sonra liflenmek ve de durulanma aşamasına geçerek bornozumuzu giyinip kurulanmak üzere dışarı çıkarız. Bu duruma dikkat ederseniz seneler boyu değişmeden aynı düzen içerisinde devam ederiz. Kişiden kişiye değişiklik gösterse de bizler arasında taslak bu şekilde ilerlemektedir.

Kedilerin Temizlik Aşamaları

Kedilerde ise durum nadir şekilde değişmekle birlikte ev kedisinden sokak kedisine kadar bu temizlik aşamaları birbiriyle örtüşür. Ön patileri dilleriyle ıslatarak ya da bir diğer tabir olan nemlendirerek baş çevresinden başlarlar. Göz ve kulak çevresi de dahil olmak üzere başlarını dakikalarca bu şekilde ovalayabilirler. Bu işlemi yapmaları kirli hissettiklerini göstermez.

Baş çevresi bittikten sonra ise dilleriyle boyun kısmından vücutlarına inerler. Yan kısımları ve karınlarına denk gelen bölgelerini titizlikle dillerindeki tükürük yardımıyla nemlendirmeye devam ederler. Yaladıkları her bölgede geçirecekleri vakit kedilerin o anki ruh hallerine ve alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yukarıdan aşağıya doğru başlanan bu ritüelde düzen son derece önemlidir.

Komple bir temizlik yapılacaksa yukarıdan başlanır. Tek bir bölgeye karar verilmişse o bölge en ince noktasına kadar yalanır ya da pati nemlendirilerek o bölgede bulunan her kıl köküne dokunuş yapılır. Baş, boyun ve karın bölgesi bittikten sonra arka bacaklar yalanır. Burası bittikten sonra ise kedilerin temizlik ihtiyacı da hissettiği genital bölge ve kuyruk da temizlenerek bu ritüel sonlandırılır.

Bazen kedilerin stres ve depresif bir ruh haline bürünmesi de bu duruma çok fazla vakit ayırmaları konusunda etkilidir. Kedi dostlarımız rahatlama ve kendilerini güvende hissetme odaklı bu ritüele çok sık başvurmaktadırlar.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar