MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Üzerinde Pire-Kene Kontrolü ve Uzak Tutulması

21.12.2020 13:16:44

Normalden fazla kendisini kaşıyan ve hatta derisini yerinden yüzecek şekilde yırtma derecesine çıkartmasının arkasında bazı kene ve pire gibi en çok karşılaşılan parazitler olabilir. Bu durum başta kediniz olmak üzere diğer aile üyelerinin de sağlığını tehlikeye sokabilecek kadar sıkıntılı bir süreç olup bunun tespitini yapabilmeniz ve sonrasında çözüm süreciyle kalıcı olarak oradan kaldırmanız önemlidir. Kedi dostlarımızın yaşam kalitesini ve sağlığını olumsuz etkileyen bu durum karşısında erken teşhis ve müdahale bu parazitlerin onların bedenine iyice yerleşmesinin önüne geçilmesi açısından önemlidir.

Kedi Üzerinde Pire, Kene ve Parazit Kontrolü Yapılması

Bu tip parazitlerin vücuda bir kere yerleşmesi uzunca bir süre bunlarla uğraşmanıza neden olacaktır. Bu nedenle her zaman tetikte ve dikkatli olmanız önem arz etmektedir. Bu tip parazitlerin tedavi süreci zorlu olduğu gibi oldukça vakit alabilmektedir. Kedinizin yapısına uygun olarak bazen tek seferde tedavi sonrası geçebilirken bazen oldukça uzun süren bir süreçten geçebilirsiniz.

  • Kedinizin kaşınma süresi ve şiddetini mutlaka dikkate alın. Size dışarıdan fark edebileceğiniz ilk işaret bu olacaktır.
  • Tüylerinin üzerinde normalden farklı bir hareketlilik olup olmadığını gözlemleyin. Üzerinde zıplayan siyah noktalar görmeniz halinde parazitlerle mücadele etmeniz gerekiyor demektir.
  • Evcil dostunuzu severken her zaman göz ucunuzla kontrol yapmayı ihmal etmeyin. Tüylerinin arasında parmağınızı gezdirin. Hem onu sevip hem de vücudu üzerinde anormal bir durum olup olmadığına dikkat edin.
  • Onu rutin olarak taramayı alışkanlık haline getirin. Tüy sağlığının yanında parazit kontrolü ve temizliği açısından da eğer metal bir pire tarağı kullanmanız halinde faydalı olacaktır.
  • Kontrol yaparken sadece tüylerinin üzeri değil derisinin yüzeyindeki anormalliklere de dikkat etmeniz önemlidir. Kene tarzı parazitler genelde pire ve bitler kadar hareketli değillerdir.

Kedilerden Dış Parazitleri Uzak Tutmak

Başka evcil hayvan ya da kediniz var ise onları bu tedavi sürecinde ayırmanız ve sağlıklı olanın da bu riskle karşılaşmaması adına dikkatli olmanızı öneririz. Ayrıca sizin üstünüzden de geçebileceği gibi üstünüze dikkat etmeniz önemlidir. Her şeyden önce evcil dostunuzun iç ve bu durumla alakalı dış parazitlerini aksatmadan veteriner hekiminiz kontrolünde yaptırmalısınız. Bu rutin olarak yaptırılması gereken bir ihtiyaç olup evcil dostunuzun dışarıya çıkmasa bile sizin aracılığınızla ona bulaşabilecek bir durumdur. Alternatif olarak kedi pire tasmaları da bu konuda etkilidir. Tüm bunların yanında hekiminizin onayı olması halinde kediler için kullanılan özel dış parazit etkili kedi şampuanları da üzerindeki bu istenmeyen parazitlerin dökülme sürecini fazlasıyla hızlandıracaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar