MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Ninja Gibi Atik ve Esnek Olabilmesinin Sebepleri

23.12.2020 11:12:44

Doğadaki yırtıcı büyük kedilerden evlerimizdeki ve sokaklarımızdaki kedilere kadar hepsi son derece fit ve çevik hayvanlardır. Bu durum sadece fiziksel görüntünün etkisiyle olmayıp duyu organlarının ve reseptörlerinin onlarla bir bütün oluşturması sayesinde ortaya bu mükemmel esnekliği çıkarabilmektedir. Keşfetme ve ortamı tanımak istekleri de eklenince merak düzeylerine bağlı olarak girilmez yerlere girmeyi, çıkılmaz yerlere çıkmayı kendilerine misyon edinmişlerdir. Peki bu dostlarımızın ninjavari bu hareketlerinin arkasında yatan fiziksel yeteneklerinin arkasında başka neler vardır?

Kedilerin Esnekliği ve Fiziksel Özellikler

Kedilerin hareket açısını ve kapasitesini artıran en önemli husus sahip oldukları fazla omur sayısıdır. Kuyruk uzunluğunun da bu esnekliğe dair getirdiği olumlu etkinin vücutlarını daha iyi koordine ve hareket ettirmelerinde etkilidir. Normal şartlarda insanların omurgası 90 derecelik bir açıyla dönebilirken kedilerde bu durum 2 kat daha yüksektir. Omur disklerinin çok daha esnek olması onlara ekstra çeviklik ve hareket kapasitesi sağlamaktadır. Ninjalık yetenekleri sadece omur sayısıyla da alakalı değildir. Bunun yanında birçok ekstrası bulunan kedilerin patileri de aynı arabalarda olduğu gibi amortisör etkisi sunmaktadır. Özellikle tırmanma avlanma gibi konularda tırnaklarını da ortaya çıkarabilmeleri onları savaşçı bir ninja haline de getirmektedir. Ayrıca kedilerin ayak değil parmakları üzerinde yürüdüğü detayını da atlamak olmaz!

Kedilerin Üst Düzey Duyularının Etkisi

Kedilerin bu esnek ve çevik hareketlerini sadece kedinin anatomik özelliklerine bağlamak eksik kalmaktadır. Onların son derece üstün yeteneklerini tamamlayan üstün hissiyatları da bulunmaktadır. Doğada hem av hem de avcı olan bu canlıların uyurken bile kendilerini çevrelerindeki olan bitene tamamen kapatmadıklarına defalarca kez şahit olmuşsunuz. Her zaman tetikte olan kedilerin kulakları bizlerin algılayamadığı ses dalgalarını duyabilir. Patilerinden vücut sıcaklıklarını düzenleme ve titreşimleri hissetme konusunda destek alırlar. Kürkleri yaşayabilecekleri acı eşiğini azaltmada destek olurken bıyıkları ise onlara farkındalık sağlamalarında yardımcı olur. Gece dahi görmelerini sağlayabilecek son derece keskin görüş ve çevre kontrolü sağlayabildikleri bir iç sistemleri bulunmaktadır. Potansiyel tehditlere karşı bu sahip oldukları yetenekleri üst düzey olup sensor görevi gören birçok duyuları vardır.

Evcil kedilerin bu tip üstün yetenekleri ev içerisinde kontrolleri açısından sahiplerini oldukça zorlayabilir. Onlara yasaklı olan yerlere ve bölgelere geçebilme konusunda ne kadar sınırlar çizseniz ya da onu uyarsanız da kafasına koyduysa girilmeyecek ya da çıkılmayacak yerlere rahatlıkla erişebilecektir. Onların ne kadar atletik yeteneklere sahip olduğunu yavruluğundan itibaren rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Yüksekten düşme ya da atlamalarında dahi kendi düzeltme refleksleri sayesinde burunları bile kanamadan defalarca kez dört ayaklarının üzerine düşebilen kedileri asla hafife almamalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar