MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Scottish Fold Kedisi Tarihçesi Karakteri ve Bakımı

24.03.2020 12:34:22

Minik ve kıvrık kulaklarıyla oldukça dikkat çeken ve dünya üzerinde en bilinen olmasının yanında popülerliği yüksek kedi ırklarından birisidir. Bu sevimli kedilerin kıvrık kulaklarının genetik mutasyon sonucu oluşmasının yanında farklı sağlık problemlerine yol açması da bazı tartışmaları beraberinde getirmektedir. Genetik olarak sorunlu doğan bu kedilerin çiftleştirilmesinin ve üretilmesinin yanlış olduğunu savunan birçok hayvan severin yanında üreticilerin bu kedi ırkından para kazanma hırsı nedeniyle karşı karşıya gelmeleri sıklıkla tartışmaların alevlenmesine neden olmaktadır.

Scottish Fold Tarihçesi

Şans eseri keşfedilen bu kedinin hikayesi ise biraz ilginç. 1961 yılında İskoç bir çiftçi tarafından komşu çiftlikte kulakları oldukça farklı bir kedi fark ediliyor. Bu kediyi beğenen ve hayran kalan bu kişi kıvrık kulaklık diğer yavrularını birini alıp üreme programı başlatıyor ve bu ırkın çoğalmasına ön ayak oluyor. Çift Ross zamanla bu kediyi önemli kedi ırk kuruluşlarından en önemlisi olan GCCF'ye kaydettirmek ister ve kaydettirir. Kuruluş bu kedi ırkının yaşadığı genetik sorunlar ve çeşitli başka sağlık sorunlarına dair duydukları endişe nedeniyle ırkın çok daha popüler ve üretilmesinin yavaşlaması adına kayıt işlemlerini 1971 yılında keser.

Scottish Fold Karakteri

Cana yakın ve sakinliğin yanında oldukça uyumlu canlılardır. Yabancılara karşı uysal ve çocuklarla oldukça yakın arkadaş olabilirler. Sıcak ilişkilere ve sevilmeye oldukça bayılırlar. Kalabalık ve çocuklu aileler için tercih edilmesi öncelikli ırklar arasındadırlar. Boşta kaldıkları vakitlerde dahi kendi kendilerine vakit geçirmekten hoşlanırlar. Sempatik ve sevimliliğinin yanında sahibini kendisi seçer ve bir kişiye herkesten fazla yakınlık gösterir.

Scottish Fold Fiziksel Özellikleri

Orta boy kedi ırklarından diyebileceğimiz bu kedilerin en büyük fiziksel farkı ve görüntüsünü ayıran durum kıvrık ve düşük görünen kulaklarıdır. Birçok resimden ve yazımızın başından beri de vurguladığımız fiziksel özelliği bu kısımdır. Bunun yanında erkekleri 4-6kg arası ve dişiler 3-5kg arası değişmektedir. Karakteristik bu ırka özel bir renk olmamakla birlikte en sık karşılaşılan renkler, tekir, gri, beyaz, çift renk, krem ve duman rengi olabilir. Tüyleri kısa olmakla birlikte longhair olarak kuzeni bulunur. Tüy renklerine bağlı olarak değişkenlik gösteren göz renkleri bakır altın mavi şeklinde karşılaşılabilir. Kafa orta büyüklükte ve yuvarlak yüz hatlarına sahiptir.

Scottish Fold Bakımı ve Sağlığı

Kulakların kapalı ve kıvrık olması kulak bakımı konusunda ekstra özen göstermenize neden olabilir. Düzenli kontrol bakım ve temizliğe dikkat etmek birinci husustur. Enfeksiyon ve rahatsızlık yaşama riskleri oldukça fazladır. Tüm bunların yanında çok fazla tüy dökmese de haftada 2-3 kez taranmaları tüylerinin daha sağlıklı ve az tüy dökmeleri açısından işinizi kolaylaştıracaktır. Göreceli orta segment ve üstü mamalarla beslenmeleri, ileride yaşaması muhtemel sağlık sorunları açısından güçlü bir bağışıklık ve kemik gelişiminin korunması açısından önemlidir.

Sağlık açısından oldukça fazla rahatsızlığa yatkın ve sorunlu bir kedi ırkıdır. Kulaklarının kıvrık olmasının sebebi olarak kıkırdak hasarı kedilerin omurga kuyruk ve kemiklerini etkileyen doğuştan bir rahatsızlık yaşamlarını sürdürmelerine neden olmaktadır. Ağrı ve acılı bir yaşam sürmelerine neden olan bu durum maalesef zamanla bu kedilerin hareketliliğinin azalmasına da neden olmaktadır.

Atalarından miras olarak gelen bir diğer kötü durum ise böbreklerinde kistler oluşmasına neden olabilir. Zamanla düzgün çalışmayan böbreklerin zamanla ölüme giden sonuçların ortaya çıkmasıyla sonuçların doğabileceği üzücü durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Böbrek yetmezliğine yakalanma oranları %40-%50 arasındadır.

Bakım için söylediğimiz kulak konusunda da kıvrık olması bazı sorunları beraberinde getirebilir. Bu sebeple düzenli bakımı ve temizlenmesi şarttır. Kulak enfeksiyonları ve kulak uyuzu gibi istenmeyen durumları görülmesi oldukça yüksektir. Tüm bu rahatsızlıklara ek olarak kalp hastalıklarına yatkınlıkları da vardır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar