MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Yaş Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

24.03.2020 10:42:42

Genel olarak kedilerimi kuru mama ağırlıklı besliyor olsak da onlar sevindirmek ve beslenme programlarında çeşitlilik yaratmak adına ara sıra yaş mama yemelerine izin vermekteyiz. Kedilerimizin sağlığı her şeyden önce olmakla birlikte ıslak mama seçimi yaparken dikkat etmemiz hususların bazılarını sizler için derledik.

  • Karbonhidrat Tüketimi

Alacağınız mamanın içeriğine dikkat etmek oldukça önemli. Yaş ya da kuru mama fark etmeksizin karbonhidrat oranlarına bakmak ve içeriğin ne kadarını kapladığına bakmak önemli. Sağlıklı ve gelişmekte olan bir kedinin yaşamında karbonhidrat çok fazla yer kaplamaz. Yaş mama içerisinde bulunan mısır soya buğday ve diğer nişasta ihtiva eden besinlerin olabildiğince az olmasına özen göstermek önemli.

  • Seçeceğiniz Mamanın Protein Değerlerine Göz Atın

Kedilerin etçil ve avlanmayı seven canlılar olduğunu atlamamak gerekir. Bu sebeple protein değeri yüksek ve kaliteli yaş mamalar seçmek oldukça önemlidir. Çok sık kullanılmamakla birlikte günlük protein ihtiyacına yanıt verebilecek kapasitede yaş mama tercih etmek önemlidir. İdeal protein oranı %8,5-%10

  • Yapay Besin Maddelerine Karşı Dikkatli Olun

Sadece tahıl olmamakla birlikte kedinizin yaş mamanın içeriğindeki tavuğa dahi alerjisi olabilir. Fakat yaş mamalarda maliyeti kısmak adına eklenen bazı yapay maddelerin kedilere karşı alerjik tepkilere neden olabileceği sıkça görülen bir durumdur. Mide ve sindirim problemlerini de beraberinde getiren bu durumun en garanti öğrenme yolu veteriner yoluyla alerjik test yaptırmak olabilir.

  • Alerjik Reaksiyonları Göz Ardı Etmeyin

Islak mamaların içeriklerini kontrol etmenin önemine daha da dikkat çekmek adına bu yaş mamaların içeriğinde yer alan bazı besinlerin kedileriniz üzerinde alerjik etkiler gösterebileceğini unutmayın. Kimi evcil dostlarımızın tahıl grubuna alerjisi olabileceği gibi alerjik etki gösterebilecek maddelerin kediniz üzerindeki etkilerini gözlemlemek oldukça önemlidir.

  • Yaş Mamanın Yeteri Kadar Sıvı İçerdiğinden Emin Olun

Islak ve yaş kelimeleri geçmesi kimi zaman bazı yaş mama markalarında yeteri kadar sıvı içerdiğini garanti etmemektedir. 4/3'ü oranında sıvı içeren yaş mamaları tercih etmeniz bu işin amacına hizmet eden asıl orandır. Et ve parçacıkları yanında içerisinde sıvı sos ve jel kısmı da oldukça önemli olup evcil dostunuzun tamamını yemesi konusunda teşvik etmelisiniz. Yeteri kadar sıvı içermeyen yaş mamaların etrafında mutlaka temiz ve taze bir su dolu ayrı kap olmalıdır. Evcil dostlarınızın mama yemesinin yanında yeteri kadar da su içtiğinden emin olmalısınız.

  • Kedinizin Fazla Yaş Mama Tüketmesine Müsaade Etmeyin

Kedilerimiz genel olarak kuru mamayla beslense de yaş mama ihtiyaçları da yadsınamaz bir ihtiyaçtır. Yaşına, ırkına ve beslenme karakteristiğine bağlı olarak belirli rutinlerde yaş mama tedarik ederek bu şekilde beslenme programını zenginleştirin. Günlük, haftalık ya da aylık olarak ne kadar yaş mama ihtiyacı olabileceğini hesaplayarak ölçülerin dışına çıkmadan tüketmesine yardımcı olun.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar