MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yabancı İki Köpeğin Birbirini Tanıması ve Selamlaşması

23.03.2020 13:18:51

Tasmalarından köpeğinizi tutmak ve eğitimini düzgün vermek bir köpeği kontrol etmede her zaman yeterli olmayabilir. Konu başka bir köpekle karşılaşmaya gelince en sakin köpeklerde bile istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Parkta ve gezintilerde kendi köpeğinize yaklaşan başka bir köpek görüyorsanız iyi niyetli bir yaklaştığını nasıl anlayabilir ya da köpeklerin selamlaşmasına nasıl müsaade etmelisiniz? Köpeklerin birbirlerini selamlama ve tanıma hareketleri konusundaki yazımızda bu bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Köpeklerin Birbirleriyle Tanışması

Bazı evcil dostlarımız sakinliğini son ana kadar koruyarak durumu kendilerince tahlil ederler. Önce burunlarını sonra da arka kısımlarındaki koku bezlerini koklayarak karşılarındaki yeni dostlarının güvenilirliği beraber oyun oynayıp oynamayacağı konusunda fikir sahibi olurlar. Aksi halde hırlaşma ve kavgaya dönüşmesi muhtemelen kaos ortamı çıkabilir. Aksi senaryoda ise anlaşamayan köpekler saldırı üzerine atlama oyuncaklarını alma girişiminde bulunabilir. Köpek selamlaması evcil dostlarımızın karakteri yaşı ve ne kadar eğitildiklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kimi köpekler kendilerini kontrol edemese de tek sözünüzle yapmak istediği şey için gözünüzün içine bakabilir.

Köpeklerin Selamlaşması

Köpeğinizi tuvalet ihtiyacı ya da gezinti amaçlı dışarı çıkardığınızda mutlaka başka köpek ve köpeklerle karşı karşıya gelecektir. Bu daha önce gördüğü kokusunu aldığı köpekler olabileceği gibi başka ve ilk kez karşılaştığı evcil ya da sokak köpekleri olabilir. Onu koklama ve tanıma isteği kimi zaman huzursuzluk ve kavga çıkmasının altındaki asıl neden olabilir. Tasma takmak köpeğinizi dizginlemek ve kontrol etmekte büyük yardımcınız olsa da kimi evcil hayvan sahiplerinin yaptığı en büyük hata olan tasmayı çekiştirme köpeğinizin ortada kötü şeyler olduğunu düşünmesine ve strese girip daha da gerginleşmesine altyapı hazırlayabilir. Onu tanımak yerine agresifleşip saldırma pozisyonuna girebilir. Bu tip durumlarda çok daha kısa gezdirme ipi kullanmalısınız. Başka bir hayvanla karşılaştığında hem kontrolünü sağlarken zorluk yaşamamanız hem de karşıdaki köpeğin güvenliği açısında iki tarafında rahat etmesini sağlayacaktır. Köpeğinizin başka ve yabancı köpeklerle kötü bir deneyimi olduysa bu kısa gezdirme ipi önerisini mutlaka deneyin.

Tüm yapılması gerekenleri ve sorumluluğu köpeğinize yüklemeden ona destek olmalı karşıda diğer köpeğin hal ve hareketlerini sizde süzmelisiniz. Küçük ırk bir köpeğin güçlü ve tehlikeli ırk kategorisindeki ırk köpeklerle karşılaşması konusunda dikkatli olmalı baskın karakterdeki köpekleri kötü sonuçlar doğuracağını kestirmelisiniz. Köpeğinizin mutlu ve neşeli zamanını oyuncu modunda olduğunu veya başka bir köpekle tanışmak istediğini herkesten önce siz analiz edebilirsiniz. Ortaya başka bir köpekle çıkabilecek her türlü uyumsuzluğu siz giderebilir ve saldırganlık belirtisi hareketlere karşı önlemleri alabilirsiniz. Birbirlerini selamlamadan ve yanaşmadan önce gerekli dikkati ve beden analizini yapmanız olası kavgaların ve uyumsuzluğun önüne geçecektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar