MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Saldırgan Davranışlar Sergileyen Köpeğinizi Nasıl Sakinleştirebilirsiniz?

19.07.2019 09:35:50

Hayvan dostlarımız her daim ilgiye ve alakaya ihtiyaç duyan canlılardır. Bu yüzden onlara gerekli ilgiyi göstermek demek onların kişiliklerini de şekillendirmek anlamına gelmektedir. Sahiplenmiş olduğunuz köpeğinizin saldırgan davranışlar sergilemesi durumunda öncelikle ona karşı tutumunuzu sorgulamanızda fayda vardır. Köpekler insana en duyarlı ve muhtaç canlılar olduğundan bu dostlarınızın saldırganlık tavırları da sizin sayenizde törpülenebilir. Bu yazıda saldırgan davranışlar sergileyen köpeğinizi nasıl sakinleştirebilirsiniz? sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz.

Köpeğinizin Geçmişini Önemseyin

Eğer köpek dostlarınızın geçmişine yönelik kısa bir araştırma yaparsanız saldırganlık faktörünün temeline inebilirsiniz. Pek çok köpek oldukça zor şartlarda hayata adım atmış olabilir. Özellikle sürekli terk edilmiş ya da bir süre barınakta yaşamak zorunda kalmış köpeklerin saldırgan tavırlarda bulunması oldukça mümkündür. Bu sebepten köpeğinizin geçmişinde yaşadığı travmalar üzerinden hareket ederek saldırganlık faktörünü ortadan kaldırabilirsiniz. Travmaları atlatabilmesi için ona sevginizi ve ilginizi verebilir ve hayvan psikoloğu yardımı ile geçmiş acılarını unutmasına vesile olabilirsiniz.

Şiddet Kesinlikle Çözüm Değil!

Saldırgan davranışlar sergileyen köpeğinize uygulayacağınız şiddet onun daha da saldırgan bir hale gelmesine yol açacaktır. Bu yüzden her ne olursa olsun hayvan dostunuza şiddet uygulamayın. Onun daha ılımlı olmasını istiyorsanız siz de ılımlı ve yumuşak bir şekilde davranmalısınız. Cezaların sayısını arttırmanız ve uygulayacağınız şiddet köpeğinizin saldırgan olma durumunu tetikleyecektir. 

Korku Faktörünü Göz Önünde Bulundurun

Eğer köpeğiniz saldırgan tavırlar halinde ise ve sizi dahi ısırmaya çalışıyorsa bunun ardında yatan sebep korku durumu olabilir. Hayvanlar insan dünyasına tutunmaya çalışan savunmasız canlılardır ve insan dünyasındaki pek çok olguya yabancıdırlar. Bu yüzden de gayet normal olan durumlarda farklı tepkiler gösterebilirler. Bu tepkilerin başında da korku gelmektedir. Korku durumunda bir köpek saldırgan olabilir çünkü amacı yabancı bulduğu durumdan kendisini zarar almadan kurtarmaktır. Yüksek ses, yabancı kişiler, kargaşa, kalabalık ve aniden gelişen durumlar köpeğinizin huzursuz olmasına sebebiyet verebilir. Böyle durumlarda köpeğinizi yatıştırmaya çalışmalı ve onu telkin edici eylemlerde bulunmalısınız.

Yavruyken Verdiğiniz Eğitim Çok Önemli

Saldırgan bir köpek sizin ona verebileceğiniz eğitim vasıtası ile de ehlileşebilir. Bu sebepten ötürü henüz yavru iken köpeğinize gerekli ilgiyi göstermelisiniz. Siz köpeğinizi nasıl eğitirseniz onun ilerideki davranışları da o ölçüde kişiliğine yansıyacaktır. Yani insan dostlarının köpekler üzerindeki etkisi oldukça büyüktür, bu yüzden yavru köpeğinize bol bol sevgi ve ilgi göstermeli, ceza ve ödül arasındaki dengeyi dikkatli bir şekilde kurmalısınız.

Bu konu hakkındaki özet videomuza buradan ulaşabilirsiniz!
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar