MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Ve Köpekleri Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

19.07.2019 09:23:00

Evinde evcil hayvan bakanların dikkat etmesi gereken ve bir o kadar da önemli olan noktalardan biri kedi ve köpeklerin temizliğidir. Evlerinde kedi ve köpek bakanlar için en sıkıntılı bir iş kedi ve köpekleri yıkamaktır. Kimi evcil havyan banyo yapmayı çok sever ve sahibine kolaylık sağlar, fakat bazı kedi ve köpekler aksine yıkanmaktan nefret ederler, bu durumda yıkanma işi çekilmez hale gelir. Bu durumda banyo işi hiç eğlenceli olmayabilir. Bu neden ile kedi ve köpek bakanlar dikkat edilmesi gerekenleri bilmesi gerekir. 

Köpeğinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Köpeğin cinsine, tüylerine ve derisinin yapısına göre yıkamanız gereken zamanlar her köpeğe göre değişkenlik gösterir. Kimi köpekler çok sık yıkanabilirken kiminin ise sadece 6 ayda bir yıkanması yeterlidir. Hatta çamura bulanmadıkça, yılda bir defa yıkanabilen bir köpeğiniz olabilir. Köpekleri ayda bir defadan çok yıkamak, köpeğinizin vücudunda olan doğal vücut yağların yok olmasına sebep olacağı için, tüyleri ve derisi zarar görebilir. Bu konuda çok dikkatli olmanız gerekir. Köpeğinizin banyo zamanının geldiğini anlamanın en iyi yolu onu koklamanızdır. Eğer evdeki köpeğinizin vücut kokusu kötü kokuyor ise banyo zamanı gelmiştir. Birçok köpek alışana kadar yıkanmayı sevmez. Bu sebepten onu ödüllendirmek alışmasına yardımcı olacaktır. Köpeğinize banyo yaptırırken banyo onları zaten tedirgin ve huzursuz eder siz o sırada olabildiğince sakin bir şekilde davranmalısınız. Banyo sonrasında ona sevginizi gösterebilirsiniz, bu şekilde iyi bir iş yaptığını anlayacaktır.

Yıkama Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle köpeğinizi yıkayacağınız şampuanı veterinerinize sormalısınız. Köpeklere özel üretilmiş şampuanları kullanmalısınız, kendiniz için kullandığınız şampuanlar köpeğinizin cildine zarar verecektir. Diğer önemli bir nokta da suyun sıcaklığıdır, suyun sıcaklığını köpeğinize uygun bir hale getirini. En uygun sıcaklık suyun ılık olmasıdır. Çok sıcak ya da çok soğuk olduğunda köpeğiniz ürkebilir.  Eğer köpeğiniz çok tüylü bir köpekse onu yıkarken fırça kullanabilirsiniz. Son olarak ta köpeğinizi yıkarken en çok dikkat etmeniz gereken nokta kulağına su kaçırmamak olmalı, buna büyük bir özen göstermeniz gerekir. Kulağına su kaçmasını önlemek için büyük bir parça pamuğu bol miktarda vazelin ile sıvayarak köpeğinizin kulağını tıkayabilirsiniz. Banyo sonrasında ise köpeğinizi havlu ile iyice kurutun. Tüylü bir köpeğe sahipseniz dikkatli bir şekilde saç kurutma makinası ile de kurutabilirsiniz.

Kedinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kediler bildiğiniz gibi temizliklerine en fazla dikkat eden canlıların başında gelirler. Bu sebepten kedinizi yıkamak pek doğru bir hareket olmayacaktır. Sadece özel durumlarda, kedinin kendini temizleyemeyeceği zamanlarda banyo yaptırmak yeterlidir. Unutmaması gereken bir nokta, kedinizin tüyleri köpeklerinki gibi değildir. Daha sık ve incedir. Bu yüzden köpeğiniz yıkandıktan sonra tüylerini gayet rahatlıkla kurutabilirsiniz fakat kedinizin tüylerinin kuruması zordur. Bu durumda yıkamamanızı açıklayan bir noktadır. Yıkamaya ihtiyaç duyulduğu zaman ise yapmanız gerekenleri sayacak olursak, kedinizi yıkamaya karar verdiğinizde uysal bir zamanını seçmelisiniz. Özellikle tırnaklarını kesmelisiniz, çünkü kediniz sudan kaçmaya çalışacaktır ve bu durumda elleriniz zarar görecektir. Suyun sıcaklığına dikkat etmeniz gerekir, kediniz için ılık su uygundur. Kulaklarına ve yüzüne su dökmemeye dikkat edin ve kedilere özel üretilen şampuan kullanmaya özen gösterin. Kurulamak için kedinizi oldukça büyük bir havluya sarabilirsiniz. Çabuk kuruması için ise kurutma makinesi ile dikkatlice kurutabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar