Kediler İçin En İyi İç Mekan Bitkileri

18.07.2019 17:07:15

Kedilerin etobur olduğu belli bir gerçektir. Birlikte yaşadığımız kedigiller evcilleşmiş gibi görünse de, dişleri ve pençeleri sayesinde bazen bize hediye olarak sundukları minik farecikler ile bizi şaşırtabilirler . Tüketmeleri için ne kadar iyi mamalar ile beslesek te  neden hala evdeki bitkilerimize saldırırlar , yada bahçede çimleri kesmeye çalışırlar?

Bir nedeni kediler eğer etçil yöntemler ile besleniyor ise yapraklı bir yemek ile  sindirimini kolaylaştırmasıdır.  Diğer bir nedeni ise çimler sayesinde elde  ettiği lif tüketiminin sinir bozucu tüy yumaklarını vücudundan atmasına yardımcı olmasıdır. Ayrıca ,kedilerin bitkileri sadece çiğnemeyi sevmeleri de mümkündür. Duygusal değişikliğe uğramış  kediler yaprak çiğnerken kendilerini daha sakin ve rahatlamış hissedebilirler.

Sebep ne olursa olsun, bazı kedilerin  yeşillik yemeye ihtiyacı olduğu anlaşılıyor.

Dış mekandaki bitkilere  erişimi olmayan evcil  kedilerinin  ihtiyacı olan yeşillikleri yeteri kadar alamaması olası bir durumdur. Evlerimizde yetiştirdiğimiz bazı bitkiler kediler için zararlı ve ölümcül derecede zehirli olabilirler. Peki kedi severler bu durumda ne yapmalı?

Kedilerimiz için hepimiz birer bahçıvana döndük :)  Hangi bitki ona zarar vermez ,yada en sevdiğimiz çiçeğimiz kedimiz için zarar teşkil ediyor mu ? Bu konuları bir çoğumuz araştırıyoruz.

İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu ve püf noktası.

Kedim için hangi bitkiyi ekmeliyim ?

Kediniz yaprakları kemirirken bir yandan  keyifçi dinlenmeyi seviyorsa, çavdar çimi ekin. Dayanıklıdır ve kediniz bir süre sonra sıkılsa da tadı dolayısıyla tekrar ilgisini çekecektir.

Büyük ısırıklar almayı seviyorsa , arpa otu onun için idealdir. Hem hızlı büyür hem de boyu yüksektir.

Buğday çimi ideal bir multitaskerdir .Kabarık olması kedinizin dikkatini çeker. Hem oyun için hem ihtiyacı olanı alması için.

Lahana insanlar için olduğu kadar kediler içinde yararlı bir bitkidir. Diyetinize lahana eklediğinizde kedinizide bundan mahrum etmeyin :)  ihtiyacı olan tüm B grubu vitaminlerini ayrıca C,K PP vitaminleri lahanada bolca mevcuttur.

Kedi Otlarını yetiştirmek için birkaç ipucu

Kedinin otlarken rahatça uzanabileceği bir kap seçin.

Yeni ektiğiniz tohumların birkaç gün dışarıda durması ,güneş ışığından yeterli derecede faydalanması önemli bir unsurdur.

İç mekan bitkileri konusunda yeniyseniz çimlerin her gün gözünüzün önünde  bir yerde olduğundan emin olun, böylece düzenli olarak sulamayı ve bakımlarını alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Birkaç gün evde olmayacaksanız sizin yerinize  kedinizle  ilgilenen kişiden bitkinizle de ilgilenmesini rica edin.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar