MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sağlıklı ve Mutlu Bir Köpek Sahibi Olmak için 4 Altın Kural

11.11.2020 11:14:36

Evcil dostunun iyiliğini ve mutlu yaşam sürmesini isteyen her köpek sahibinin göz atması gereken bir konu! Mutlu ve sağlıklı bir köpeğe sahip olmanın ve ona böyle bir yaşamı sunmanın oldukça basit olduğunu sizler de göreceksiniz. Eğer onlarla yaşamınızı paylaşmaya karar verdiyseniz hem fiziksel hem de zihinsel açıdan onları anlamanız önemlidir. Sadece mama ve suyunu önlerine koymak köpek bakımı için yeterli değildir. Onların ilgiye, sevgiye ve sizinle vakit geçirmeye ihtiyaçları vardır. Tek bir başlık altında genelleyemeyeceğimiz mükemmel köpek bakımı için 4 temel altın kuralı uygulamanız yeterli olacaktır. Hem aranızdaki bağın daha da güçlenmesini sağlarken hem de onun gelişimi açısından son derece faydalı olacak ve mutlu bir yaşam sürmeye devam edecektir.

Köpekleri mutlu etmek sağlıklarını hep iyi seviyede tutmak için sadece onların önüne bir kap mama ve su koymak yetersizdir. Duygusal olarak da bazı ihtiyaçlarının olabileceğini ve bunun sizin tarafınızdan desteklenmesi gerektiğini göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

1-Beslenme Programı ve İçeriğinin Kalitesine Dikkat Edin

Sağlıklı bir köpek yetiştirmenin ilk adımı onların kaliteli besinler ve gıdalarla oluşturulmuş bir diyet programına tabii tutulmasıdır. Evet bu konuda bütçemiz doğrultusunda hareket etmeye çalışsak da belki de biraz kendi masraflarımızdan kısıp belirli standartlarda uygun köpek maması seçimi yapmanız onların sağlığı açısından önem arz etmektedir. Mama seçiminde evcil dostunuzun yaşı, herhangi bir sağlık sorunu, ırkı gibi kriterler ide göz önüne almalısınız. Bilen birisinden ya da veterinerinizden bu konuda tavsiye alabilirsiniz. Kaliteli ve ihtiyacı olan besin değerlerini içeren mamayla beslenen köpeklerin, sağlık sorunları yaşaması ve buna karşı göstereceği vücut direnci de oldukça yüksek olacaktır.

2-Günlük Fiziksel Aktivite ve Oyun Oynadığından Emin Olun

Köpeklerin kediler gibi tüm gün yatmasını, o şekilde bir yaşam döngüsü içerisinde bulunmasını beklemeyin. Bu onların doğasına aykırı olduğu gibi hareketsizliğe bağlı olarak birçok sağlık sorunu yaşaması da beklenebilir. Başka köpeklerle sosyalleşme, farklı kokular alma, koşmak, oyun oynamak, egzersiz yapmak onların fiziksel sağlığının yanında, kas ve kalp sağlığı açısından sağlıklı kalmasını sağlayan yegâne durumdur.

3-Eğitim Konusunda Aceleci Davranın

Evcil dostlarımızın eğitimine 2 aydan itibaren başlamanızda sorun yoktur. Fakat bu eğitimin dozajını yaşına uygun olarak kademeli olarak ilerletmelisiniz. Eğitimli bir köpek hem sosyal çevrenizde hem de aile içerisinde işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Temel kuralları öğretmek ve bunu takip eden bir köpeğin zihinsel olarak oldukça huzurlu olması sayesinde kolaylıkla ailenizin bir üyesi olarak adaptasyon sorunu yaşamadan hayatını sürdürecektir.

4-Sağlık Kontrolleri ve Aşılarını Vaktinde Yaptırın

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerin de sağlık kontrollerine ihtiyacı vardır. Tüm bunların yanında hem sizin sağlığınız hem onun sağlığı içinde veterinerinize tarafından aşı takvimine uygun aşılarının yaptırılması yasal olarak da zorunludur. En zorlu hastalıklardan dahi zamanında yaptırılan aşı sayesinde etkilenmeden hayatına devam edebilecek dostlarımız için bu konuda maddi masraflardan kaçınmamalı ve gününde bu sağlık kontrollerini yaptırmalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar