MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kısırlaştırılmayan Kedilerde Görülebilecek Rahatsızlıklar

11.11.2020 13:11:48

Kısırlaştırma konusunda birçok hayvan sever arasında ikilem yaratsa da eğer çiftleşme imkânı olmayan ya da bunu düşünmeyen tarafta iseniz onların sağlığı açısından zamanı gelince kısırlaştırma operasyonuna girmesi kaçınılmazdır. Hayvanların annelik ya da babalık duygusu yaşaması açısından bir kez çiftleştirilmesi gerektiği düşünülse de bunun karşı tarafından eğer bu yavrulara bakma imkânınız yoksa ya da hepsini sahiplendirebileceğiniz bir ortamı sağlayamıyorsanız doğacak olan kedilerin vebalini üzerinize almış oluyorsunuz.

Tüm bu şartlarında yanında çiftleşme imkânı olmayan fakat kısırlaştırılmayan kedileri bekleyen hastalıklar ise çok daha büyük problem! Tıbbi açıdan kedilerin birçok hastalığa açık olduğu da işin başka bir boyutu. Kediler zevk için çiftleşmediği için kedilerin kısırlaştırılması sadece onların içgüdüsel olarak nesillerini taşıma isteğini iptal etmek olarak düşünebiliriz. Sokaklarda ise sahipsiz binlerce başı boş kediyle yaşadığımız düşünüldüğünde de bu hareketin çok yanlış olduğunu söylemek abes olmayacaktır. Ev kedilerine nazaran sokak kedilerinin çok zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışması ve kısacık ömürlerinde istismar, açlık ve soğuk gibi tehlikelerle defalarca kez yüz yüze gelmesi hiçbir hayvan severin tasvip ettiği konular içerisinde değildir.

Firar Etme

Kedilerin genelde kaybolma ve evden kaçma dönemleri kısırlaştırılmayan ve kızgınlığa girmiş kedilerde görülmektedir. Dişi ya da erkek fark etmeksizin hemen hemen tüm kediler bu dönemde oldukça farklı bir karaktere bürünebilmektedir. Bu durum tamamen hormonsal olup onları çok da suçlayamayız. Çiftleşme isteği evinden kaçıp başka bir kedi bulma dürtüsünü doğal bir şekilde artırabilir. Her ne kadar bu başlığı sağlık sorunu olarak değerlendiremesek de bu da göz önüne alınması gereken bir hadisedir. Bu dönemlerinde evde güvenlik önlemlerine ekstra özen göstermeliyiz.

Kedi AIDS’i

Bağışıklık sistemini zor duruma düşüren bu hastalık ölümcüldür. FIV Virüsü olarak da bilinen bu hastalık çiftleşme esnasında bulaşabileceği gibi kısırlaştırılmış dişi ve erkek kedilerde görülme olasılığı düşüktür. Kızgınlık anında kedilerin son derece agresif ve saldırgan olmalarından dolayı bu dönemde kavga etmeleri de olasıdır. Aşısız ya da gerekli kontrolleri yapılmamış kedilerin birbirlerini ısırması sonucu da bu hastalığın yayılması görülebilir. Özellikle dışarı çıkan ya da bahçede dolaşan kısırlaştırılmamış bir kediniz var ise oldukça riskli durumdadır.

Genital Hastalıklar ve Kanser Riskinin Artması

Çiftleşemeyen kedilerde kısırlaştırmanın en büyük etkisi onları genital hastalıklara karşı korumasıdır. Dişi ya da erkek fark etmeden tüm kedilerde bu tip rahatsızlıklar görülebilir. Kızgınlığa girmeden evcil dostunuzu kısırlaştırmanız halinde bu risk %100 oranda ortadan kalkar. Dişiler çok sık görülen rahim iltihabı, mastitis ya da erkek kedilerde prostat riskini evcil dostunuz kısır değilse göz almalısınız.

Genital hastalıkların bir şekilde tedavisi olsa da kanser son derece üzücü ve geri dönüşü olmayan bir yoldur. Kızgınlık döneminden önce kısırlaştırılmayan kedilerin testis, meme, rahim ya da yumurtalık gibi kanser tiplerine yakalanma şansı fazlasıyla yüksektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar