MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Aşı Sonrası Görülen Geçici Yan Etkiler

12.11.2020 10:49:31

Aşılar tıpkı biz insanlarda olduğu gibi sonrasında bazı yan etkiler gösterebilir. Bu durum genelde çok kısa sürmekle birlikte her insanda ya da hayvanda etki göstermesi de beklenmemektedir. Aşıların hayati öneme sahip olduğu düşünüldüğünde evcil dostlarımızın yaşayabileceği bazı ufak yan etkilerin göz ardı edilmesi çok da büyük bir problem olmayacaktır. Köpek dostlarımızın hasta olmalarının önüne geçmek istiyorsak veterinerlerimizin kontrolünde aşı takvimine uymamızın ne kadar önemli olduğunu zaten biliyoruz demektir.

Köpeklerde aşı sonrası hiç yan etki görülmeyeceği gibi görmeniz de sizi çok korkutmamalıdır. Her aşının dozajının ve yapacağı yan etkinin tesiri farklılık gösterebilir. Aşı sonrası veteriner hekiminiz bu konuda bilgi vermeyi unutsa dahi sizin sormanız uygun olacaktır. Genelde uyku hali ateş ya da halsizlik görülse de fiziksel olarak bazı yan etkiler de görülmesi olasıdır. Gelin birlikte köpeklerde aşı sonrası yan etkilere göz atalım!

Aşıların Oluşturabileceği Yan Etkiler

Yavru köpeklerin çok daha hassas olması yüzünden yetişkin köpeklere nazaran aşı sonrası yan etkiler yaşaması daha olağandır. Bu durum sizleri korkutmamalı ve endişe yapmamalısınız. Aşılatmak işin aslı evcil dostunuzun daha sağlıklı olmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Aşı sonrası bazı semptomlar yaşanması vücudün aşı yoluyla giren şeylere karşı oluşturduğu reaksiyondur. Aşı sonra yan etkiler birkaç saat sürebileceği gibi birkaç gün de sürebilir.

Solunumda Güçlük

Evcil dostunuz aşı sonrası hapşırma ya da burun akıntısı yaşayabilir. Buna bağlı olarak uyku halin bastırabilir ve hareket seviyesi aşağılara düşebilir. Bunun yanında ateş yükselmesi ve öksürük de sizleri korkutmamalıdır.

Kendinden Geçer Bir Hal

Aşının vücuda verdiği etkilerden biri de evcil dostunuzda görebileceğiniz sersemlik halidir. Bu tip durumlarda onunla oyun oynamamalı yatıp uyumak istiyorsa onun köşesine geçmesine müsaade etmelisiniz. Kendi halinde biraz dinlenen köpeğinizin birkaç saat sonra eski neşeli haline döneceğinden şüpheniz olmasın.

Şişlik veya İltihap

Genelde aşı yapılan bölgede bu tip fiziksel bir etki görülebilir. Aşının yapıldığı noktada kızarıklık şişlik ya da hafif bir alerjik reaksiyon oluşması son derece normaldir. İğneye karşı hassas olan evcil dostunuzun vücudu aşıya karşı enjekte yapılan bölgede birkaç saat sonra normale dönecek bir etki yapabilir.

Mide-Sindirim Sorunları

Çok sık karşılaşılmasa da köpeklerde midede şişlik de görülebileceği gibi karın ağrısı ya da ishal görülebilir. Tüm bunların yanında kusma da nadir de olsa yaşanabilir. Evcil dostunuzun iştahının azalmasına rağmen bol bol sıvı almasına bu dönemde dikkat etmelisiniz. Karnına dokunduğunuzda hafif bir şişlik hissetmeniz de sık karşılaşılmasa da aşının yan etkilerinden biri olabilir.

Agresiflik

Fiziksel herhangi bir aşı yan etkisi olmasa da köpeklerde gerginlik ve asabilik oluşabilir. Strese bağlı olarak sahibine ve özellikle aşıyı yapan kişiye karşı düşmanca tavır içerisine girebilir. Onu bu süre boyunca yemeği ve suyu içmesi dışında çok fazla rahatsız etmeden kendi başına bırakmalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar