Kediler Hakkında Merak Edilen 11 İlginç Soru ve Cevabı

12.11.2020 13:00:28

Evde olsun sokaklarda olsun kedi besleyenlerin çok sık karşılaştığı fakat cevabını bilmedikleri soruları cevaplıyoruz. Bazen bizleri gülmekten yere yatıran hareketleri anlamsız gelse de onlar için anlamı büyük olabilir. Her geçen gün farklı bir hareketleriyle şoka uğradığımız bu ilginç canlılar biraz daha özeline girerek merak edilenleri tek tek açıklıyoruz.

1-Kedilerin Zeytin Aşkı Gerçek mi?

Kediler zeytin yeme konusunda ciddi manada kendilerini kontrol edemezler. Bu konuda zeytine düşkünlüğünün, zeytinin yapısında bulunan kedilerin çok sevdiği kedi nanesine benzeyen bileşikten dolayı olmasıdır. Zeytin kokusu aldığında, keyif reseptörleri aktif olan kediye çok fazla vermeden ödül maması şeklinde ara ara kullanın.

2-Dokunduktan ya da Öptükten Sonra Kendini Neden Hunharca Yalar?

Kedileri üzerlerine sizin dokunuş sonrası farklı bir koku sindiğini düşündüklerinde bu durumu değiştirmek için kendilerini yalayabilirler. Ayrıca zaten gün içerisinde kendilerini yalayarak düzelttikleri tüylerinin şeklini bozmadığınız ne malum?

3-Deli Gibi Kuyruklarını Neden Kovalarlar?

Kuduruk oldukları zamanda onlar için her şey oyun ve avlanmaya değer bir nesnedir. Kuyrukları da bu duruma dahildir. Hareket eden tüm nesneler o ruh hali içerisinde dikkatlerini çektikleri için onu yakalayıp kontrol altına ihtiyacı hissederler. Evet, saçma ama komik.

4-Kediler Ne Kadar Hızla Koşarlar?

Kediler büyük akrabaları Çita gibi 120km/saat hızla koşamasalar da bütün gün uyuyan tembel varlıklar gibi görünmelerine rağmen hiç de yavaş değillerdir. Ortalama bir ev kedisi dahi 30km/saat hıza ulaşabilir. İlk depara kalktığında bu hız daha fazla olacaktır.

5-Geceleri Hayalet Görmüş Gibi Neden Koştururlar?

Bu durum tamamen genleriyle alakalıdır. Kediler evcil de olsa avcı hayvanlardır. Doğada gündüzleri uyuyarak enerji depolarken geceleri avlanmaya çıkarlar. Hava karardığında sağa sola atlamaları koltuğundan tepelerinden inmemeleri de bu durumdan dolayı gerçekleşir.

6-Neden Musluktan Akan Su Daha Cezbecidir?

Temiz ve taze su içmeyi herkes sever ama kediler bir başka sever! Su kabında su her ne kadar günlük değişse de akan suyu hışırtısı onların su içme isteğini ve oyun oynama arzusunu fazlasıyla baskılıyor.

7-Siz Hareket Ederken Ayaklarınıza Neden Ayaklarınıza Saldırır?

Oyun oynama isteği tavan yapmış kedilerin sizinle oynamaya çalışmasıdır. Kedinizin saldırıp size zarar verme amacı bulunmamaktadır. Tam aksine sizinle bir şeyler yapma isteğiyle size mesaj veriyor demektir.

8-Yatağı Varken Neden En Olmaz Yerlere Kıvrılırlar?

Kediler avcı oldukları kadar çoğu zaman av pozisyona da düşerler. Evet evdeki kedimizin bu duruma düşme şansı yoktur fakat bazı hareketleri genetik olarak beyinlerine işlemiştir. Küçücük ayakkabı kutusuna ya da dekoratif objeye girip saklanmasının nedeni onların kendilerini dar alanda güvende hissetme isteğinden kaynaklanmaktadır.

9-MRRrrr Sesini Neden Çıkarırlar?

Kedilerin belki de en ele avuca sığılamaz anlarından birisidir. Motor gibi guruldayarak bu keyifli sesleri çıkartmaları gerçekten de keyifli olmalarındandır. Mutlu ve huzurlu olan kediler bu sesi çıkartırlar.

10-Kedilerde Bizler Gibi Rüya Görüyorlar mı?

Bazen o kadar keyifli ve mırıldanır şekilde onları uyuyor görüyoruz ama akıllardaki soru onlar da bizim gibi rüyalarında bir şeyler görüyorlar mı? Derin uykularında mırıldanmaları, bıyıklarını oynatmaları, kuyruk sallamaları, nefes alışverişlerinin değişimleri onların da rüya gördüğüne birer işaret!

11-Kedilerin En Güçlü Duyu Organları Hangisidir?

Bu soruya genelde koku alma yetenekleri olarak cevap verecek olsanız da aslında, asıl cevap duymalarıdır. Koklama güçleri oldukça yüksek olsa da bundan daha güçlü olan kulakları ne kadar mükemmel canlılar olduklarının ispatı olsa gerek. İnsanların duyamadığı birçok sesi rahatlıkla duyan kedi kulakları hem avını hem de tehlikeleri duyabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar