MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Eğitiminde Saygı Kazanma ve İtaat Sağlanması

13.11.2020 11:06:50

Köpeklerin eğitimi konusunda başarılı olabilmeniz için temel eğitimlerin içesinde olan itaat konusu ve onun saygısını kazanmanız önemlidir. Onlara yaklaşacağız fiziksel ve sözlü dil, sevgi dolu fakat araya mesafe koyacak ayarda olmalıdır. Şiddete başvurmaktan kaçınmalı ve uygulayacağınız eğitim sürecinde hiç de işinize yaramayacaktır. Olumlu pekiştirmenin kullanılması bu dönemde ödül-başarı ilişkisi kurmanız yardım almanız gereken köpek eğitim araçlarından birisi olmalıdır.

Köpekler binlerce yıl önce evcilleştirip bizlerle yaşamaya devam etseler de sürü hayvanlarıdır. Irk ya da yaş bazlı farklı karakteristik özellikler gösterseler de sonuç olarak hepsinin genetik olarak kodlarına işlemiş bazı bilinmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Köpekler sürü halinde yaşayan hayvanlardır. Genelde sürü içerisindeki bir "alfa" olarak tabir edilen bir köpeğe zamanla saygı duyar ve onun sürüdeki rolünü benimser. Sizler de aynı şekilde evcil dostunuzun aile içerisindeki sürü lideri olmalısınız.

Olumlu Pekiştirmeden Yararlanın

Olumlu pekiştirme kısaca evcil dostunuzun yapmasını istediğiniz bir komutu başarılı şekilde yerine getirmesi ya da takdir edeceğiniz bir davranış yapması halinde onu ödüllendirmenizdir. Onu motive edecek güzel bir söz, fiziksel temas yoluyla onu sevme ya da ona küçük bir köpek ödül maması vermeniz olabilir. Yanlış yaptığında ise cezalandırmak ya da vurmak aklının karışmasına ve bildiği komutları ya da size olan itaati konusunda daha da yanlış yapmasına yol açacaktır. Korkuyla oluşturulan bir bağ hiçbir zaman samimi ve kalıcı değildir.

Ona Sınırlarını Öğretin

Evcil dostunuzun saygısını kazanmak aslında çok kolaydır. Ailenize katılan yeni bir birey olduğunu düşünmenizin yanında yavru olması halinde onun bir çocuktan farklı olmayacağının da farkında varmanız önemlidir. Eve geldiğinde girip çıkabileceği odaların ya da evin içerisinde girmemesi gereken yatak ve koltukların sınırlarını baştan çizin. Yemek yerken yemek masasının etrafında dolaşmasını istemiyorsanız hepsini öğretin. Net komutlar vererek onun masum bakışlarına aldanarak suiistimal olmayan açık hale gelmeyin. Aksi taktirde onun değil sizin ona saygı duymaya başladığınız bir konuma düşer ve itaat konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

İlk Adımı Atan Hep O Olsun

Evcil dostunuzun temel ihtiyaçlarını dahi karşıladığınızda hep sizin ona gitmeniz bir süre sonra onun açısından sizin sürünün bir üyesi olarak görülmenize yol açacaktır. Mamasını verdiğinizde ona bir ödülmüş gibi değil de sizin ona vermek zorundaymış gibi hareket ederek ona gitmeniz sizin bu işi zorunlu yapan bir hizmetkar olarak görünmenize yol açacaktır. Liderin siz olduğunu anlaması için onu yanınıza çağırarak mamasını komutunuz akabinde yemesini alışkanlık haline getirmelisiniz. Onu sevmek için yanına gitmemeli onu çağırarak sevmelisiniz. Onu sevmek ya da ödüllendirmek istediğiniz ortamlarda mutlaka çağırarak onun size gelmesini sağlamalısınız.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar