MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Karlı Havalarda Köpeğinizle Yürüyüşe Çıkmak

10.11.2020 13:20:49

Kış git gide etkisi göstermeye başlıyor. Havaların soğuması neticesinde çok yakın zamanda kar yağışlarını da görmeye başlayabiliriz. Bu şartlarda dahi evcil dostlarımızın dışarı çıkması gerekebilir. Yaşadığınız bölgeye bağlı olarak kar yağışını hiç görmeme durumunuz dahi olmasına rağmen bu konuda neleri bilmeli ve çıkmanız halinde dikkat etmelisiniz. Bu konuya göz atalım.

Sadece yaşadığınız ortamdaki hava şartlarını hesaba katmak da konumuzun tam anlaşılması açısından eksik kalacaktır. Tatile planları ya da kış aylarında yoğun kar yağışı alan bir bölgede anne-baba ziyareti de evcil dostunuzun bu tip bir hava koşulunda dışarı çıkması gerektiğinde dikkatli olmanızı zorunlu kılmaktadır. Kar çok güzel manzaralara ve ortamları bizlere sunmasa da son derece zorlayıcı ve tüm canlıları yıpratıcı bir etkisi vardır.

Kışın Karlı Hava Şartlarında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kar içerisinde köpeğinizle harika ve farklı bir deneyim yaşamak istiyor ama hasta olma konusunda çekinceleriniz de var ise vereceğimiz tavsiyeler doğrultusunda eğlence ve keyifli anları es geçmeyeceksiniz.

Irk Fark Etmeksizin Öncelik Soğuktan Korumak Olmalı

Irkı ne olursa olsun tüm köpeklerin soğukta korunmaya ihtiyaçları vardır. Bildiğiniz üzere anavatanları soğuk ülkeler olan Sibirya Köpekleri de dahil ne kadar uzun tüylü olursa olsun dışarıdan ekstra korunmaya ihtiyaç duyarlar. Kısa tüylü köpek ırklarında ise üşüme eşiği daha düşük olduğu için daha fazla korunmaya ihtiyaçları vardır. Üzerlerine giydirebileceğiniz ekstra kıyafetler sayesinde bu durumu dengeleyebilirsiniz.

Patilerinin Üşümesini Önleyin

Köpeklerin en kolay üşüyen ve en çabuk soğuğu hisseden noktası yere de temas eden pati kısımlarıdır. Vücut kısmını korumaya aldıktan sonra diğer bakmanız gereken nokta patilerinin soğuğa karşı korunması olmalıdır. Patilerinde çatlama, kanama ya da başka bir sorun görmeniz halinde acilen gezintinizi sonlandırmalısınız.

Yanınızdan Ayrılmasına İzin Vermeyin

Kış şartlarında oluşan güzel kar manzarasının keyfine dalıp evcil dostunuzun tek başına sağa sola gitmesine müsaade etmemelisiniz. Tasmasından sıkı sıkıya tutup, kaybolmasının yanında fark edemeyeceği kar yığınlarının ve çukurlarının içine düşmesinin yanında başka tehlikelere karşı sizin kontrolünüzün dışında hareket etmemesini sağlamalısınız. Bir anlık dalgınlık soğuk dışında başka kazaların meydana gelmesine ve kaybolmasına neden olabilir.

Gözünüz Hep Tetikte Olsun

Görüş açısının düşüklüğü, karlı bir ortamda evcil dostunuzun siz fark edemeden yemeye çalışacağı şeyler, bir anlık dalgınlığınızda onu gözünüzün önünden kaybetmeniz gibi türlü riskler de vardır. Sadece soğuk, karlı bir havada gezinti yapmanızın önündeki engel değildir. Isınmak için türlü önlemler alabilirken diğer sayılan tüm tehlikelere karşı tetikte olmanız ve gözünüzü ondan ayırmamanız önemlidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar