MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Yüz İfadeleri ve Anlatmak İstedikleri

10.11.2020 11:35:54

Kedilere birçok gizem ve karakter yüklesek de aslında köpekler gibi beden dilleri de bizlere çok şey anlatıyor. Kedilerin bağımsız karakterleri ve anlaşılması güç hayvanlar olarak düşünülmelerinin de bunda etkisi yüksek. Aslında her kedinin farklı bir karakteri ve davranış dili olabilir. Hepsini tek tek ayrı inceleme şansımız olmasa da kedilerin yüz şekilleri ve mimikleri kimi zaman bizlere bazı şeyleri anlatmak istediklerine işaret olabilir.

Kedinizle daha iyi bir iletişim kurmanız adına onun beden dili ve yüz ifadelerini anlamanız önemlidir. Her kedinin yüz şekli ve mimikleri aynı gibi görünse de hepsinin kendine has karakteri olduğu gibi bu durum da onlara özeldir. Kedilere birçok gizem ve karakter yüklesek de aslında köpekler gibi beden dilleri de bizlere çok şey anlatıyor. Kedilerin bağımsız karakterleri ve anlaşılması güç hayvanlar olarak düşünülmelerinin de bunda etkisi yüksek. Aslında her kedinin farklı bir karakteri ve davranış dili olabilir. Hepsini tek tek ayrı inceleme şansımız olmasa da kedilerin yüz şekilleri ve mimikleri kimi zaman bizlere bazı şeyleri anlatmak istediklerine işaret olabilir.

Kedilerde Karşılaşabileceğiniz Yüz İfadeleri

Onların yüz ifadelerini anlayabilecek tecrübede olmanız aranızdaki bağı şüphesiz ki güçlendirecektir. Onları anlamak ve size anlatmak istedikleri mesajı kavramanız evcil dostunuzun korktuğu ve rahatsız olduğu durumlara girmesini önlemeniz açısından da önemli olacaktır. Onların sizi anlamasını ve bir köpek gibi kolayca komutlarınıza itaat etmesini beklemeniz uzak ihtimaldir. Bu nedenle ona ve kendinize biraz zaman ayırıp durumlara karşı reaksiyonu neticesinde verdiği yüz ifadelerini daha iyi anlayabilirsiniz.

1-Rahat ve Mutlu Kedi

Kedilerin bu tip bir ruh haline sahip olduğunu anlamak genelde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Başı öne doğru eğik ya da bacaklarının üstünde yerdedir. Gözleri biraz daha geniş ve göz kapakları yarı kapalı olabilir. Kulakları da aynı şekilde dik değil yarı inik pozisyondadır.

2-Tetikte Olan Kedi

Herhangi bir tehlike sezinlediğinde kedilerin dikkat kesilmesi son derece normaldir. Başı biraz dik ve öne eğiktir. Gözleri tamamen açık olup etrafındaki her tıkırtıya dikkat kesilir. Hareketleri son derece yavaş olur.

3-Endişeli ve Gergin Kedi

Kediler gerginlik yaşadıklarında genelde yüz ifadesi bu durumu çok kolay özetler. Başı sabit kalıp göz bebekleri hareket dahi etmeden büyür. Ani hareketlerden de kaçındığı için yüz ifadesi bu gerginliğiyle tamamıyla yansıtır.

4-Stres Altındaki Kedi

Kediler çok kolay strese giren hayvanlardır. Mama kabının yer değiştirmesi dahi rutinlerinin bozulması sonucu onları stres altına sokabilir. Başını aşağı indirerek kedinin göz bebekleri genişler. Kimi zaman agresif bir tutum dahi sergileyebilir. Kedilerin stres altındakiyle korkuyla karışık bir ruh hali içine girmesi sessizce tıslama sesi çıkarmasına yol açar.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar