MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Kanlı İshal (Parvovirüs) Bulaşması ve Belirtileri

9.11.2020 12:59:22

Son derece ölümcül bulaşıcı ve viral bir rahatsızlıktır. Şiddetli şekilde ortaya çıkış süreci olup özellikle zayıf yavru köpekleri hedef alır. Bunun yanında en genel belirtisi evcil dostlarımızın kanlı şekilde dışkı yapması olarak bilinir. Son derece bulaşıcı olup dış ortamlardan köpeklere bulaşır. Hamile dişi köpeğe bulaşması halinde virüs yavru fetüslerinin gelişimine dahi müdahale ederek bulaşabilir. Bu virüsün çoğalması ve gelişimi için canlı hücrelere ihtiyacı vardır. Küçük yavru köpeklerin sindirim sistemi hücrelerine nüfus ederken onlarla birlik olur ve içeride virüs kendisini çok hızlı çoğaltarak geliştirir. Bu durum özellikle yavru köpekler içerisinde tedavisi mümkün olmayan ölümcül sonuçları doğurur.

Evcil dostunuzun aşıları her zaman tam olmalı ve bulunduğu yerin güvenilir olması hastalık kapmaması açısından oldukça önem arz eder. Tüm köpek ırklarında görülmesi muhtemel bu rahatsızlık sindirim sistemi içerisinde yayılır ve bağışıklık sistemlerinin temeli olan beyaz kan hücrelerine direkt olarak saldırır. Bu rahatsızlığın kesin olarak teşhis edilmesi ise yapılan kan testi sonucu ortaya çıkar. Eğer köpeğinizin dışkısında kan görmeniz durumunda beklemeden veteriner kontrolüne gitmeli ve gerekli tedavi yöntemini izlemelisiniz.

Kanlı İshal Belirtileri

Bu rahatsızlık birçok hastalığın farklı belirtileri tek başına görebildiği gibi özellikle yavru köpeklerde bu tip belirtileri yaşamanız halinde ekstra dikkatli olmanızı gerektirmektedir.

  • Uyuklama hali ve halsizlik
  • Ateşlenme
  • Sıvı kaybı
  • Kusma
  • Kilo durumunda gözle görülür azalma
  • Kanlı ishal

Benzer semptomlar olması genelde kanlı ishalden şüphelenmeden önce farklı rahatsızlıkların akla gelmesine neden olmaktadır. Mide ya da bağırsak iltihabı yani midenin bozulması olarak düşünülmesine yol açar. Veteriner kontrolüne gidilmesi özellikle yavrularda önemlidir. Kan testi sonucu ise kesin sonuç anlaşılabilir. Bağışıklık sistemin çok büyük zarar veren bu hastalık sonucu aşıların yapılması önemlidir.

Köpeklerde Kanlı İshal Tedavisi

Parvovirüse yakalanmış bir köpeğin başka köpeklerden tüm ilişiği kesilmelidir. Enfeksiyon bulaştırma riski çok yüksek olan hastalıklı köpeklerin veteriner kontrolüne alınması önemlidir. Antibiyotik tedavisi genelde ilk uygulanması gereken adımdır. Durumu biraz olsun kontrol altına alabilen bu tedavi hastalığın %100 geçmesini garanti etmez. Bu hastalığın ölümcül olması ve bundan kurtulan köpek sayısının çok az olması nedeniyle köpeğinizin aşıları tam olmadan virüs kapabileceği yerlerden uzak durmalısınız. Genelde yaşadığı semptomlarla tek tek ilgilenmek ve savaşmak köpeğin gücünü geri kazanma sürecinde vakit kazanmasına yardımcı olmaktadır. Onların gezdiği rotalar ve özellikle yeni sahiplenilmiş yavru köpeklerde aşıları tamamlanmadan dışarıya çıkmamak önemlidir. Bu süre zarfında ev ya da bahçe içerisinde bakılması şiddetle önerilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar